Bireylerin yiyecek içecek işletmesi seçiminde sosyal medyanın rolü: Isparta örneği
The role of social media in individuals' choice of food and beverage operation: A case study of Isparta
  1. Tez No: 696620
  2. Yazar: YENAL ÇAPUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde web tabanlı dijital platformların sunduğu imkânlar sayesinde sınırsız bilgi ve tüketici tecrübelerine, hızla gelişen bilgi teknolojilerinin imkânlarından birisi olan sosyal medya araçlarıyla kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bireylerin satın alma veya hizmet alma kararına etkide bulunabilecek sayısız farklı platform bulunmaktadır ve tüketiciler, başka tüketicilerin yaşadıkları tecrübeleri fotoğraf, video gibi görsellere ya da duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri yorumlara ulaşarak kendi kararlarını oluşturmaktadırlar. İnsanların sayısız ihtiyaçları vardır. En temel ve en önemli ihtiyaçlarından birisi olan yeme içme ihtiyacının karşılanması için yiyecek içecek işletmeleri müşterilerine kaliteli servis ve kaliteli yiyecek içecek sunarak iyi zaman geçirmelerini sağlamaya çalışırlar. Diğer yandan müşteriler de yiyecek içecek işletmelerine ödeyecekleri paranın karşılığı olan hizmet ve ürünleri almak için işletme seçimi yaparken birçok faktörden etkilenebilmektedirler. Bireylerin yiyecek içecek işletmesi seçimi; cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, gelir düzeyine göre farklılaşmakta mıdır? Bireylerin yiyecek içecek işletmesi seçimi sosyal medya platformu, sosyal medyada geçirilen süre, sosyal medyayı kullanım amacına göre farklılaşmakta mıdır? Sorularına cevap vermek için (Güngör, 2018) tarafından geliştirilen içeriğinde demografik değişkenler ve sosyal medyada yiyecek içecek tercihi belirleme ölçeği olarak iki bölümden oluşan anket formu Isparta ilinde yaşamakta olan 15 yaş ve üzeri 400 kişiye uygulanmıştır. Veri toplama formu ile elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeğin örnekleme uyumluluğunu belirlemek için yapı geçerlikleri AMOS paket programındaki doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak yapılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach alfa güvenirlik katsayısı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın amacına ve araştırma sorularına yönelik olarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), farklılıkları belirlemek için de Post-Hoc testleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Bireylerin sosyal medya platformlarının ve sosyal medya kullanım amaçlarının farklılaştığı, kullandıkları sosyal medya platformlarının ve sosyal medya kullanım amaçlarının yiyecek içecek işletmesi seçimleri üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, unlimited information and consumer experiences can be easily reached with social media tools, which is one of the opportunities of rapidly developing information technologies. There are numerous different platforms that can influence the decision of individuals to buy something or receive services, and consumers make their own decisions by means of accessing to visual sharings like photos, videos, or to comments in which feelings and thoughts are expressed by the experiences of other consumers. People have countless needs. In order to meet one of the most basic and most important needs of people, Food and Beverage Operations try to provide a good time for the consumers by providing quality service and quality food and beverage. On the other hand, customers can be affected by many factors when choosing operations to buy services and products that are the equivalent of the money they will pay to Food and Beverage Operations. Does the choice of Food and Beverage Operation of individuals differ according to gender, marital status, educational status, occupation, income level? Does the choice of Food and Beverage Operation of individuals differ according to the social media platform, the time spent in social media and the purpose of using social media? In order to answer these questions the survey form made by (Güngör, 2018) consisting of two parts as both demographic variables and the scale of determining food and beverage preference in social media was applied to 400 people aged 15 and over living in Isparta. The data obtained through the data collection form was analyzed with the program SPSS and the AMOS package programs. In order to determine the scale's sampling compatibility, structure validity was performed using confirmatory factor analysis in the Amos package program. The reliability analyzes of the scales were conducted using the Cronbach alpha reliability coefficient. T-Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA) was used to test the hypotheses formed for the purpose of the research and the research questions, and Post-Hoc tests were used to determine the differences. In the result of the analysis, it has been understood that the social media platforms and social media usage purposes of individuals differ, and the social media platforms and social media usage purposes they use affect the Food and Beverage Operation Choices.