Tokat yöresı̇ horlatmalı dı̇llı̇ kaval'ın orkestra ı̇çerı̇sı̇nde kullanımına yönelı̇k bir inceleme
Review of the orchestral role of Tokat's 'Horlatmali ducted kaval'
- Tez No: 696627
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türk halk müziği çalgılarından dilli kavalın, gelecek kuşaklara doğru aktarılmasında, standardizasyonun tamamlanması ve standart bir üretiminin olmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Günümüzde kullanılan dilli kavalın çeşitlerine baktığımızda fiziki açıdan standardizasyonun olmadığı açık bir şekilde görülmektedir. Bu çalışmada gerek icracılarla gerek kaval yapımcılarıyla görüşülerek dilli kavalın yapısal özellikleri ele alınıp eksik yanları için çözüm aranmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı ve araştırmada kullanılan bilimsel yöntemlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kültür, Türk müzik kültürü, Türk halk müziği, Tokat yöresi halk müziği kültürü, Türk halk müziği sazları, Türk halk müziği üflemeli sazları ve orkestra hakkında bilgi verildikten sonra ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde dilli ve dilsiz kavalın, tarihsel ve yapısal özellikleri hakkında bilgiler verilerek görsellerle desteklenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Tokat yöresi horlatmalı dilli kavalın yapısal özelliklerine, kullanım alanlarına, çalgı toplulukları arasındaki yerine ve icra tekniklerine yer verilmiştir. Araştırma sırasında, yazılı ve dijital kaynaklar taranarak bu konuda tarihsel bilgiler elde edilmeye çalışılmış ve kişisel görüşmeler yapılarak konuya yönelik edinilen bilgiler yorumlanarak yazılmıştır. Sonuç kısmında ise elde edilen verilere ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The standardization and establishment of a standard manufacturing process for the ducted and the ductless kaval, a Turkish folk music instrument, is considered important for passing it on to the generations to come. Observing today's kavals, it can be clearly seen that the instrument lacks physical standardization. In this study, we investigated structural properties of the kaval and sought solutions for the problems, interviewing both kaval players and kaval makers. The first and the second sections of the study explains the research objective, extent of research, and the scientific methods that were used. Third section contains information about; culture, Turkish music culture, Turkish folk music, regional folk music of Tokat, Turkish folk music instruments, Turkish folk music woodwind instruments and orchestra, followed by related research and publications. This section also contains information and visual material about historical and technical aspects of ducted and ductless kaval. Fourth section of the study is about a specific type of kaval called“hortlatmali ducted kaval”local to Tokat, regarding its construction, areas of usage, place among musical ensembles, and playing techniques. During research, written and digital materials were reviewed in attempt to gather historical information on the subject, and face-to-face interviews that were conducted. Results were interpreted and reported. Relevant data and suggestions were included in the conclusion section.