Pilonidal sinüs vakalarında nüks üzerine etkili faktörler
Factors on reccurrence in pilonidal sinus disase
  1. Tez No: 696629
  2. Yazar: UĞUR SİCİMAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SUNAMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Pilonidal sinüs hastalığı en sık sakrokoksigeal bölgede görülen, kronik ilerleyici bir hastalıktır. Cinsiyet, yaş,vücut kitle indeksi (VKİ), pilonidal sinüs gelişiminde risk faktörleri faktörlerdir. Semptomatik pilonidal sinüs vakalarında cerrahi ön plandadır. Ancak cerrahi tedavinin en önemli sorunlarından birisi rekürrens gelişimidir. AMAÇ Çalışmamızda, yaş, cinsiyet, ameliyat tekniği ve vücut kitle indeksinin nüks üzerindeki etkileri araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM Haydarpaşa Numune EAH'nde ocak 2013-ocak 2018 tarihlerinde pilonidal sinüs nedeni ile Karydakis prosedürü, oblik eksizyon ile onarım, limberg flep ile onarım, primer eksizyon ile onarım yapılmış olan hastalar nüks açısından retrospektif olarak incelendi. 791 hastadan ulaşılabilen 449 hastada nüks sorgulandı ve nüks şüphesi olan hastalar kontrol muayenesine çağırıldı. Ameliyat edilen pilonidal sinüs hastalığında yaş, cinsiyet, boy, ameliyat tekniği, vücut kitle indeksinin (VKİ) nüks üzerindeki etkileri araştırıldı. BULGULAR Hastaların yaş ortalaması 25.2±8.3, erkek/kadın oranı 4 idi. Hastaların %46.33'ünün VKİ 25'den küçük,%39.64 hastanın VKİ'si 25-30 arasında,%14.03 hastanın VKİ'si 29.9'dan büyük idi. Ameliyatlar sırasıyla %35.2 Karydakis, %29.8 oblik eksizyon ile onarım, %20.7 primer eksizyon ile onarım,%14.3 limberg flep ile onarım idi. Nüks oranı %15.6 ve VKİ'nin istatistiksel açıdan nüks üzerine etkisi yoktu (p=0,630).
Özet (Çeviri)
Pilonidal Sinus Disease is a chronic progressive disease most commonly seen in the sacrococcygeal region. Gender, age, body mass index (BMI) are risk factors in its development. AIM In our study, the effects of age, gender, surgical technique and body mass index on recurrence were investigated. MATERİALS AND METHODS The effects of age, gender, surgical technique, body mass index (BMI) on recurrence were investigated in operated 449 patients. RESULTS The mean age of the patients was 25.2 ± 8.3 and the male / female ratio was 3.98, respectively. 46.33% of the patients had a BMI of less than 25, 39.64% of the patients had a BMI between 25-30, and 14.03% of the patients had a BMI greater than 29.9. Operations were Karydakis in 35.2%, repair with oblique excision in 29.8 %, repair with primary excision in 20.7% and repair with limberg flap 14.3% of the patients. Recurrence rate was 15.6% and BMI had no statistically significant effect on recurrence (p = 0.630).