Diyabetik makula ödeminde intravitreal bevacizumab monoterapisinin bevacizumab + eşik altı mikropulse sarı (577NM) lazer kombine tedavisiyle karşılaştırılması
Comparison of intravitreal bevacizumab monotherapy with bevacizumab + sub-threshold micropulse yellow (577NM) laser combined treatment in diabetic makula edema
  1. Tez No: 696630
  2. Yazar: EMİNE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda Bevacizumab (BVZ) ile kombine uygulanan Eşik Altı Mikropulse Sarı Lazer'in (EMSL) naif Diyabetik Makula Ödemi (DMÖ) hastalarında anatomik ve fonksiyonel ek bir kazanım sağlayıp sağlamadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 01.01.2018-01.08.2020 tarihleri arasında hastanemize başvuran; Diyabetik Makula Ödemi tanısıyla intravitreal BVZ veya BVZ + EMSL tedavisi alan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya daha önce hiç anti-Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (anti-VEGF) tedavisi almamış hastalar alınmış ve ilk enjeksiyon tarihinden başlayarak 6 aylık takipleri not edilmiştir. BVZ grubu 6 ay boyunca sadece intravitreal BVZ alanlar; EMSL grubu intravitreal BVZ yükleme dozunu almış ve peşine EMSL uygulanmış olanlar olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmaya 40 hastanın 63 gözü dahil edilmiştir. Her göz bir olgu olarak değerlendirilmiştir. 34 olgu BVZ, 29 olgu EMSL grubuna tanımlanmıştır. Olguların 40'ı erkek 23'ü kadındır. Tüm olguların yaşları 48 ile 76 arasında değişmekte olup, ortalama 59,14 ± 7,27 yaş olarak saptanmıştır, gruplar arası anlamlı fark yoktur. Olguların DM süreleri ortalama 10,87 ± 6,56 yıl olup iki grup arasında anlamlı fark yoktur (p=0,368). Olguların %50,8'inde (n=32) hipertansiyon, %14,3'ünde (n=9) koroner arter hastalığı olduğu gözlemlenmiş. Çekilen Fundus Floresein Anjiyografilerin (FFA) %33'ünde retinada anlamlı iskemi saptanmıştır. Olguların glikolize Hemoglobin (HbA1c) ölçümleri %5,1 ile %15,7 arasında değişmekte olup, ortalama %8,49±2,22 olarak saptanmıştır. Bu bulgular açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktur (p=0,974). Olguların %49,2'si (n=31) sağ gözünden, %50,8'i (n=32) sol gözünden tedavi olmuştur. Gruplar arasında 0. ve 6. aylar arası SMK değişimi açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.447). BVZ grubu olguların başlangıç ile 1. ay ve 3. ay Santral Makula Kalınlığı (SMK) ölçümleri arasındaki değişimler, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş (p=0,045) ancak başlangıç-6 ay arası düşüş klinik olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,233). EMSL grubundaki SMK azalması ise 6. aya kadar sürekli devam etmiş ve başlangıç-6.ay arası düşüş anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Alt grup analizinde SMK
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was investigated whether subthreshold micropulse Yellow Laser (EMSL) combined with Bevacizumab (BVZ) provides an additional anatomical and functional gain in naïve Diabetic Macular Edema (DME) patients. Materials and Methods: The files of patients who admitted to our hospital between 01.01.2018-01.08.2020 and received intravitreal BVZ or BVZ + EMSL treatment with a diagnosis of diabetic macular edema were retrospectively reviewed. Patients who had never received anti-Vascular Endothelial Growth Factor (anti-VEGF) treatment were included in the study and their 6-month follow-up was noted, starting from the first injection date. BVZ group who received only intravitreal BVZ for 6 months; Two groups were formed, the EMSL group received the intravitreal BVZ loading dose and the ones subsequently treated with EMSL. Results: 63 eyes of 40 patients were included in the study. Each eye was evaluated as a case. 34 cases were defined as BVZ and 29 cases into EMSL group. 40 of the cases are male and 23 are female. The ages of all the cases ranged from 48 to 76 years, and the mean age was 59.14 ± 7.27, there was no significant difference between the groups. The mean duration of DM of the patients was 10.87 ± 6.56 years and there was no significant difference between the two groups (p = 0.368). It was observed that 50.8% (n = 32) of the cases had hypertension and 14.3% (n = 9) had coronary artery disease. Significant ischemia was detected in the retina in 33% of the Fundus Fluorescein Angiographies (FFA). Glycosylated Hemoglobin (HbA1c) measurements of the cases ranged from 5.1% to 15.7%, and the average was found to be 8.49 ± 2.22%. There is no significant difference between the two groups in terms of these findings (p = 0.974). 49.2% (n = 31) of the cases were treated in the right eye and 50.8% (n = 32) in the left eye. There was no significant difference between the groups in terms of CPT change between 0 and 6 months (p = 0.447). The changes between the baseline and 1st month and 3rd month (Central Macular Thickness) CMT measurements of the BVZ group cases were found to be statistically significant (p = 0.045), but the decrease between the baseline and 6 months was not found clinically significant (p = 0.233). The decrease in SMT in the EMSL group continued until the 6th month and the decrease in the baseline was found to be significant (p = 0.001). In the subgroup analysis, cases with SMT