Sinüs pilonidalis tedavisinde fenol uygulamasının yeri
  1. Tez No: 70077
  2. Yazar: ÖMER FARUK TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VII -ÖZET Sinüs Pilonidalis tedavisinde, bir çok cerrahi tedavi yöntemi uygulanmış ancak hiç biri uzun vadede tam etkili olamamıştır. Buda hastalığın tedavisinde daha konservatif yöntemler geliştirilmesinin gereğim ortaya koymuştur. Bu görüş dikkate alınarak GATA Genel Cerrahi ABD. da 1996-1998 yıllan arasında Sinüs Pilonidalisli 103 hasta % 80 fenol uygulaması ile tedaviye alınmışlardır. Hastaların yaş, cins, ten rengi, kıllanma özellikleri, meslekleri, sinüs sayılan, sinüslerin yerleşim yerleri, poş hacimleri, iyileşme süresi, iş gücü kayıplan, nüks oranlan, uygulama maliyetleri açısından değerlendirilmişlerdir. Elde edilen sonuçlar 1993 - 1996 yıllan arasında GATA Genel Cerrahi ABD. Kliniğinde cerrahi yöntemlerle tedavi edilen 100 hastanın yaş, cins, uygulanan operasyon şekilleri, iyileşme süreleri, iş gücü kayıpları, nüks oranlan ve maliyetleri gibi parametreleri ile retrospektif olarak karşılaştırılmıştır. % 80 Fenol uygulanan vakalarda nüks oram % 5.8, cerrahi yöntem uygulanan vakalarda % 11 olarak belirlenmiştir. Yara iyileşme zamanı % 80 fenol uygulanan vakalarda ortalama 7.93 cerrahi yöntem uygulanan vakalarda ise ortalama 17.67 gün olarak saptanmıştır. İş gücü kaybı zamanı ise % 80 fenol uygulanan hastalarda ortalama 7.72 cerrahi yöntem uygulanan vakalarda ise 40.78 gün olarak bulunmuştur. % 80 fenol uygulamasının maliyeti her bir hasta için ortalama 24 USD, cerrahi yöntemlerin maliyeti ise her bir hasta için ortalama 300 USD olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak % 80 fenol uygulaması klasik cerrahi yöntemlerden daha ucuz ve etkin bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Couple of surgicle treatment modalities have been described in treatment of sinus pilonidalis. But none of them have been, succesful in long term. Because of this reason more conservative modalities have been in resarch. Phenol have been applied between 1996 and 1998 in Giilhane Military Medical Academy General Surgery department to 103 patient who had sinus pilonidalis. Patients were evaluoted according to age, sex, skin colour, wound healing, lost of time of work, job, sinus number, hair characterisim, volum of the modality. The results were compared to the surgical treatment modality which had been done between 1993 and 1996 retrospectively. The results were compared 100 patients parametres which had been retrospectively evaluated between 1993 and 1996 according to the parametres of age, sex, operation type, wound heading, lost of time of work, reccurrence. The reccurrence is 5,8 % in 80 % phenol and 1 1 % in surgical treatment, wound healing time is 7,93 day in 80 % phonel and 17,67 day in surgical treatment. The last of work of time is 7,72 day in 80 % phenol and 70,78 day in surgical treatment. The post is 24 USA Dollars in 80 % phenol and 300 USA Dollars in surgical treatment modality Finally 80 % phenol when compored to classic surgical treatment modalites is cheaper and more effective. 39