Suriyeli ergenlerin akran ilişkilerindeki zorbalık deneyimlerinin kültürleşme bağlamında incelenmesi
An Examination of Bullying Experiences in Peer Relationships of Syrian Adolescents in the Context of Acculturation
  1. Tez No: 696639
  2. Yazar: BURCU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Travma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş ve Türkiye'de ev sahibi kültürün üyeleri ile birlikte örgün lise eğitimi almış olan ergenlerin yeni kültüre uyum süreçlerinde okulda akran ilişkilerinde deneyimledikleri zorbalık yaşantılarını incelemektir. Araştırmada ergenlerin yeni kültüre uyum sürecinde ne gibi zorluklar yaşadıkları, bu zorluklardan nasıl etkilendikleri ve bu zorlu durumlarla nasıl başa çıktıkları, yeni kültüre uyum sürecinin okul yaşantısını nasıl etkilediği derinlemesine anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı doğrultusunda Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş ve ev sahibi kültürün üyeleri ile beraber lise eğitimi almış ya da almakta olan yedi erkek yedi kadın katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde katılımcılara toplam on bir adet yarı yapılandırılmış soru sorulmuştur. Yapılan görüşmelerin ses kayıtları alınıp ardından deşifreleri yapılmıştır. Deşifreler tematik analiz yöntemine uygun olarak analiz edilip yorumlanmıştır. Yapılan analizde yirmi adet üçüncü düzey alt tema, yirmi adet ikinci düzey alt tema, on beş adet birinci düzey alt tema çıkmıştır. Bu alt temaların ortak özelliklerine gruplandırmalar yapılmış ve üç adet ana temaya ulaşılmıştır. Ulaşılan ana temalar“Kültürleşme Süreci”,“Türkçeye Hakimiyetin Etkileri”ve“Okulun Anlamı”olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgularla araştırmaya katılan Suriyeli ergenlerin okulda akran ilişkilerinde sıklıkla zorbalık deneyimlerine maruz kaldıklarına ulaşmıştır. Suriyeli ergenlerin akran zorbalığı dışında kültürleşme stresi yaratabilecek diğer zorlu deneyimleri de ortaya çıkmıştır. Kültürleşme sürecinde yaşanılan zorlukların okul uyumuyla ilişkisi görülüp tartışılmıştır. Kültürleşme stresi ile baş etmeyi ve yeni kültüre uyumu destekleyecek kaynaklar tespit edilmiştir. Suriyeli ergenlerin göç sonrası yaşayabilecekleri risk durumların altı çizilerek ergenlerin olumlu kültürleşmesinin nasıl desteklenebileceği konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the bullying experiences of adolescents who migrated from Syria to Turkey and received formal high school education together with the members of the host culture in Turkey, in their peer relationships at school during their adaptation to the new culture. The research aimed to undertake an in-depth study to investigate what difficulties adolescents experience in the process of adapting to the new culture, how they are affected by these difficulties and how they cope with these difficult situations, and how the adaptation process to the new culture affects their school life. In-depth interviews were conducted with seven male and seven female participants who migrated from Syria to Turkey and received high school education together with members of the host culture. In these interviews, a total of eleven semi-structured questions were asked to the participants. Audio recordings of the interviews were taken and transcribed verbatim. Transcripts were analyzed and interpreted with thematic analysis method. The analysis of the interviews revealed twenty third-level sub-themes, twenty second-level sub-themes, and fifteen first-level sub-themes. The common features of these sub-themes were grouped, and three main themes were reached. The main themes reached were determined as“Acculturation Process”,“The Effects of Mastery of Turkish”and“The Meaning of School”. The findings of this in-depth qualitative research show that the Syrian adolescents participating in the study were frequently exposed to bullying experiences in their peer relationships at school. Other difficult experiences of Syrian adolescents have emerged can cause acculturative stress apart from bullying. The relationship between the difficulties experienced in the acculturation process and school adaptation were seen and discussed. Resources have been identified to support coping with the stress of acculturation and adaptation to the new culture. Moreover, suggestions have been made on how to support the positive acculturation of adolescents by highlighting the risk situations Syrian adolescents may experience after migration.