Takım sporları ve siklet sporcularının beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Examination of nutritional knowledge levels and eating habits of TEAM sports and weight athletes
- Tez No: 696638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı takım sporları ve siklet sporcularının beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Araştırma grubunu 2020-2021 yılı içerisinde Türkiye evreninde takım sporları ve siklet sporlarında kulüplerde lisanslı sporcu olan,18-32 yaş grubu 81 kadın, 129 erkek toplam 210 aktif sporcu oluşturmuştur. Bu çalışmada, kişisel bilgiler, sağlık durumu, beslenme bilgi düzeyi ve beslenme alışkanları olmak üzere toplam dört bölümden oluşan anket yöntemi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin frekans ve yüzde bilgileri, sürekli değişkenlerin ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Ayrıca spor yapma yılı ve kilo değişkenleri için normallik varsayımları Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. İncelenen değişkenlerin normal dağılıma sahip olmadığı görülmüştür. Değişkenler normal dağılıma sahip olmadığından dolayı, düzey sayısı iki olan değişkenlerin analizinde Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Branş değişkeni ile anket çalışmasında yer alan diğer tüm kategorik değişkenler arasındaki ilişki ise ki-kare analizi ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan tüm analizler IBM-SPSS-21 programında yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada deneklerden elde edilen verilere göre cevabınız evet ise; beslenme ile ilgili bilgileri nereden edindiniz sorusuna, sporcuların branşa yönelik verdikleri cevapların arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,034*
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the nutritional knowledge levels and eating habits of team sports and weight athletes. Materials and methods: The study group consisted of a total of 210 active athletes, 81 females and 129 males, aged 18-32, who are licensed athletes in clubs in team sports and weight sports in the Turkey in 2020-2021. In this study, a questionnaire method consisting of four parts, including personal information, health status, nutritional knowledge level and eating habits, was used. Frequency and percentage information of categorical variables, mean and standard deviation values of continuous variables were presented. In addition, the normality assumptions for the years passed with sports and weight variables were examined by the Kolmogorov-Smirnov test. It has been found that the variables analyzed do not have a normal distribution. Accordingly, the Mann-Whitney-U test was used in the analysis of variables with a level number of two. The relationship between the branch variable and all other categorical variables in the survey study was examined by Chi-square analysis. All analyses used in the study were conducted in the IBM-SPSS-21 program. Results: According to the data obtained from the subjects in the study, a statistically significant relationship was found between the answers given by the athletes for the branch to the question“What is the source of your nutritional knowledge?”(P = 0.034 *