Yerel yönetimlerde imar etiği algısı: Giresun, Doğankent, Dereli Belediyesi örnekleri
Perception of construction ethics in local governance: Examples from Giresun, Doğankent, Dereli municipalities
  1. Tez No: 552533
  2. Yazar: SERCAN CEREN KAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Günümüzde genelde etik özelde de imar etiği özellikle yerel yönetimler alanında üzerinde önemle durulması gereken araştırma konularından biri durumuna gelmiştir. Yerel yönetimlerde görülen pek çok etik dışı davranış kurum içerisinde etik sorunların yaygınlaşmasına ve dolayısıyla belediye çalışanlarına güvensizliğe neden olmaktadır. Özellikle yerel yönetimlerin planlama sahasında spekülatif baskılar ve siyasi baskıların olması, imar ve ruhsat süreçleri işleyişinde kişisel ilişkilerin ön plana çıkması, planlama çalışmalarında plan hiyerarşisine dikkat edilmemesi ve planlama çalışmalarından önceki araştırma safhasının iyi yapılmaması, hesap verebilirlik yönünden eksiklik bulunması, kurum personellerinin etik davranışlar konusunda bilinçlendirilmesi için hizmet içi eğitimlerin yetersizliği, imar planı değişiklikleri yapılırken denetim görevleri dışına çıkılarak bireysel çıkarların etkili olması, imar planları teklifleri yapılırken planın yasal mevzuata uygunluk ve şehircilik ilkelerinin yanı sıra kamu yararını da taşıyıp taşımadığının kontrol edilmemesi, liyakatsiz personel ve yöneticilerin istihdamda yer alması, planlama sürecinde şeffaflık ve yasal dayanaklarda eksiklik görülmesi ve halk katılımının yetersiz, görev ataması ve hizmet sunumunda kayırmacılığın etkin olması gibi nedenler belediyelerde etik dışı davranışlar görülmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Giresun ve ilçe belediyeleri Doğankent Belediyesi ve Dereli Belediyesi planlama aktörlerinin imar etiği algılarını analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma kapsamında etik ve imar etiği konusunda kuramsal bir çerçeve oluşturularak; çalışmaya yol gösterecek hipotez analiz edilerek sınanacak ve anket yöntemi kullanılarak çalışma sonuca bağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ethics in general and reconstruction ethics to be precise, has become one of the main research topics to be emphasized, especially in the field of local administrations. Many unethical behaviours seen in local governments become widespread inside the institution and hence the distrust to municipal employees. Speculative pressures and political pressures' presence in the planning phase of local governments; prioritising personal relations in the process of zoning and licensing; not paying attention to the planning hierarchy and the lack of a good research phase prior to planning studies; a lack of in-service trainings to raise awareness on ethical behaviour for corporate personnel; an impact of individual interests on changes made while developing construction plan; a lack of control while proposing building plans, compliance with legal regulations and urbanism principles as well as public benefits; a meritocracy putted aside while hiring personnel and managers; a lack of transparency, legality and public participation during the planning process; a nepotism as an effective fact to hire and provide service seem all in all reasons to cause unethical behaviours in municipalities. The purpose of this study is to analyse the perceptions of construction ethics for planning actors of the municipality of Giresun and its district municipalities Doğankent and Dereli. For this purpose, a theoretical framework on ethics and construction ethics is first established; hypothes that will guide this study will then be analysed and tested by using survey method to conclude.