Kamu bütçesi ve işletme bütçesinin karşılaştırılması
Comparison of public budget and business budget
  1. Tez No: 696655
  2. Yazar: MURAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasındaki amaç bütçe tanımlandıktan ve açıklandıktan sonra sırasıyla devlet bütçesi ve işletme bütçesini birer örnek uygulamayla anlatmak ve arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmaktır. İşletme bütçesinde yapmış olduğum N İşletmesi (gerçek bir kişiliği olmayan sadece tezimiz için oluşturulmuş sembolik bir işletmedir). İşletme bütçesi ile işletme bütçelerinin nasıl yapılacağı ve hangi aşamalar ile yıllık bir bütçe oluşturulacağı açıklanmıştır. İşletme bütçesinde yapmış olduğumuz örnek uygulamada bazı sapmalar meydana gelmiştir. Ancak bazı sapmalar olsa da bir sonraki yıl veya diğer dönemlerde bütçeleme yapmanın işletmelerin kar, borç ödeme, stok devir hızı, direkt işçilik maliyeti, satın alma hesaplamalarını daha gerçekçi ve doğru bir şekilde yapmasını ve işletmenin birimleri arasındaki otokontrolünde bütçe sayesinde daha uyumlu bir şekilde yürütülmesini sağlar. Devlet bütçesinde vermiş olduğumuz Munzur Üniversitesine ait örnek bütçe uygulamasında ise kamuda ki bir kurumda bütçe işlemlerinin nasıl uygulandığı bütçeleme işleminin nasıl oluşturulduğu hangi aşamalardan geçtiği anlatılmıştır. Üniversite örneğinde öncelikle gider tahminlerinin yapılmış ve sonra yıl içerinde ne kadar bir giderin olacağı belirlenmiştir. Sonrada uygun ekonomik kodlara belirlenen tutarlar talep edilmiş ve tertiplere Kurumsal Başlangıç Ödeneği olarak eklenmiştir. Kurum yıl içerisinde gelen bu tutarları kullanmış kalan tutarlar ise tablo sonlarında olduğu gibi kalan ödenek olarak belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the state budget and the operating budget, respectively, with a sample application and reveal the similarities and differences between them after the budget is defined and explained. Business N that I did in the business budget (it is a symbolic business created just for our thesis without a real personality). It has been explained how the operating budget and operating budgets will be made and with what stages an annual budget will be created. Some deviations have occurred in the sample application we have made in the operating budget. However, even if there are some deviations, budgeting in the next year or other periods enables businesses to make more realistic and accurate calculations of profit, debt payment, stock turnover, direct labor cost, and to be carried out more harmoniously thanks to the budget in the auto-control between the units of the enterprise. . In the sample budget application of Munzur University, which we have given in the state budget, it is explained how the budgeting process is implemented in an institution in the public, how the budgeting process is formed and the stages it goes through. In the case of the university, firstly, the expenditure estimates were made and then it was determined how much the expenditure would be in the year. Subsequently, the amounts determined in the appropriate economic codes were requested and added as Institutional InitialAllowance to the schemes. The institution used these amounts received during the year and stated the remaining amounts as the remaining allowance as at the end of the table.