Design in creative industries: Creative Industries Fund NL and the case of Turkey
Yaratıcı endüstrilerde tasarım: Creative Industries Fund NL (Hollanda Yaratıcı Endüstriler Fonu) ve Türkiye analizi
  1. Tez No: 696658
  2. Yazar: DENİZ DİNİZ OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Hollanda'nın kültür politikasında tasarımın konumlandırılışı ve Hollanda kültür politikası çerçevesinde yaratıcı endüstriler modeline atıfta bulunarak, Türkiye'de politika oluşturma ve uygulamada yaratıcı endüstrilerin bir parçası olarak tasarımın rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle yaratıcı endüstrilerin ve tasarımın Avrupa politika belgelerindeki konumlandırılışları araştırılmıştır. Bu raporlarda odakların hep benzer yönde olduğu görülmektedir. Tasarımın temel özellikleri yenilikçilik, büyümeye katkı ve rekabet olarak öne çıkmaktadır. Ardından Hollanda'daki yaratıcı endüstrilerin yapısı, Creative Industries Fund NL (Hollanda Yaratıcı Endüstriler Fonu) uygulamaları, Hollanda tasarım alanı paydaşları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Özellikle Creative Industries Fund NL'in programları, hibeleri ve projeleri detaylı olarak anlatılmıştır. Türkiye'de kültür politikası ve kalkınma planlarında tasarım, Türk tasarım sektörünün paydaşları ve Türkiye'deki tasarım uygulamaları araştırılmıştır. Sektörün mevcut durumunu anlamak için Türkiye'deki tasarım profesyonelleriyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Son olarak tasarımın Hollanda ve Türk kültür politikasındaki konumlandırılışları doğrultusunda karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of design as part of creative industries within the cultural policy measures and practices in Turkey, referring to the model of Dutch creative industries policy. Principally, the positioning of creative industries and design within policy documents in Europe has been investigated. Hence, in these reports, it is seen that the focuses are always in a similar direction. Innovation, contribution to growth and competitiveness stand out as the main features of design. Furthermore, the structure of creative industries in the Netherlands, practices of Creative Industries Fund NL and the relationship between the stakeholders of the Dutch design field are investigated. Particularly, the programmes, grants and projects of Creative Industries Fund NL are explained in detail. Design in Turkish cultural policy and development plans, the stakeholders of the Turkish design field, design practices in Turkey are examined. In-depth interviews have been conducted with design professionals in Turkey to understand the current state of the sector. Finally, a comparative analysis with the positioning of design within the Dutch and Turkish cultural policy is carried out.