Türkiye'de seçilmiş makroekonomik değişkenlerle BIST100 endeksi arasındaki ilişkinin analizi
- Tez No: 696661
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN AYKAÇ ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında; 2000:M1 – 2018:M12 yılları arası Türkiye için makroekonomik değişkenler ile Borsa İstanbul hisse senedi piyasası açısından ana endeks niteliğinde olan BIST100 endeksi arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Seçilen makroekonomik değişkenler; petrol, döviz kuru, enflasyon ve mevduat faiz oranı detaylı olarak açıklanmıştır. Borsa İstanbul'daki piyasalar incelenmiştir. Çalışmada söz konusu makroekonomik değişkenlerin BIST100 endeksi ile olan nedensellik ilişkisini analiz etmek için Johansen Eş bütünleşme, Vektör Hata Düzetme ve Granger Nedensellik testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; 2000: M1 - 2018: M12 study from Turkey for the Istanbul Stock Exchange main index attributes, except the stock market and macroeconomic variables BIST100 causal relationship between the index were investigated. Selected macroeconomic variables; oil, exchange rate, inflation and deposit interest rate are explained in detail. Markets in Borsa Istanbul have been examined. The markets in Borsa Istanbul have been examined. In the study, Johansen Cointegration, Vector Error Correction and Granger Causality tests were used to analyze the causality relationship of these macroeconomic variables with the BIST100 index.