Investor sentiment effect on global events: Evidence from international stock markets
Yatırımcı duyarlılığının küresel olaylar üzerindeki etkisi: Uluslararası borsalardan örnekler
- Tez No: 569194
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Etkin Piyasalar Hipotezi, çok uzun zamandan beri akademik çevreler tarafından kabul görmüş bir olgudur. Bu hipotez, borsada herhangi bir yanlış fiyatlandırma gerçekleşmesi durumunda, hızla arbitraj yapılarak bunun çözüleceğine ve borsanın kolaylıkla denge fiyatına döneceği esasına dayanmaktadır. Fakat borsa, 1987 yılında gerçekleşen ve Kara Pazartesi olarak adlandırılan olaya benzer birçok duruma şahit olmuştur. Geleneksel finans modelleri, bu gibi durumlara uyum sağlamakta zorluklar yaşamaktadır. Geleneksel finans modelleri, borsalara ilişkin finansal anormallikleri açıklamakta güçlük çekmektedir. Bu sebeple araştırmacılar davranışsal ve psikolojik faktörleri göz önünde bulunduran alternatif modeller oluşturmaya çalışmaktadır. Davranışsal finans kavramı iki temel esasa dayanmaktadır. Bunlardan ilki yatırımcıların bir duyarlılığa sahip olduğu, diğeriyse arbitrajın limitli olduğu temeline dayanmaktadır. Spesifik olarak belirtmek gerekirse, yatırımcıların irrasyonel davranışlar sergilediklerine inanılmaktadır. Bu olgu, yatırımcı duyarlılığı olarak ifade edilmektedir. Yatırımcı duyarlılığı ise kısaca, çoğunlukla duygulardan etkilenen yatırımcı kararları olarak tanımlanmaktadır. Hızla gelişen literatürde yapılan çalışmalar doğrultusunda, yatırımcı duyarlılığının yatırım kararlarını etkileyebildiği ve borsa endekslerinin getirileri üzerinde etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda, yatırımcı duyarlılığının aşırı tepki verilmesine yol açtığı ve bu aşırı tepkinin ise borsa endekslerinin getirileri üzerinde fazladan volataliteye sebebiyet verdiği hakkında, önemli kanıtlar elde edilmesini sağlayan birçok çalışma yapılmıştır. Günümüzde dünya, globalleşmenin de etkisiyle, hiç olmadığı kadar iç içedir. Aynı zamanda bilginin akışı eskiye nazaran oldukça hızlıdır. Dolayısıyla bireyler dünyanın öbür ucunda gerçekleşen bir olayı kolaylıkla ve hızlıca öğrenebilmektedir. Dünyanın farklı bölgeleri arasındaki bu ilişki, bu bölgelerin birbirini etkileme ihtimalini artırmaktadır. Aynı zamanda geçmiş çalışmalar, savaşlar, terör aktiviteleri ve seçimler gibi olayların borsa davranışları üzerinde kayda değer etkileri olduğunu belirtmektedir. Bu tezin temel amacı, önemli küresel olaylar göz önünde buludurularak, çeşitli ülkelerin borsa endeksleri üzerindeki yatırımcı duyarlılığı etkisini gözlemlemektir. Yatırımcı duyarlılığının etkilerini anlamlı bir biçimde algılayabilmek adına, borsa getirilerinin koşullu volataliteleri incelenmektedir. Bu nedenle, bir EGARCH modeli kullanılmaktadır. Uygulaması kolay bir model olduğu kadar, aynı zamanda, pozitif ve negatif şokları ayırmada ve asimetrik etkileri anlamakta yardımcı olduğundan ötürü analizler için EGARCH modeli seçilmiştir. Literatürde çeşitli yatırımcı duyarlılığı göstergelerinden bahsedilmektedir. Bu tezde, yatırımcı duyarlılığı göstergesi olarak, tezde ele alınan olayların gerçekleştiği farklı xxiv ülkelere ait borsaların günlük işlem hacmi verileri kullanılmaktadır. Fakat, işlem hacmi verileri direkt olarak modele koyulmadan, bu veriler Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), İşsizlik Oranı, Para Arzı, Endüstriyel Üretim ve Hazine Bonosu Faiz Oranı gibi makroekonomik değişkenlerle regresyona sokulmaktadır. Ayrıca, her bir ülkenin Tüketici Güven Endeksi verileri regresyonda kukla değişken olarak kullanılmıştır. Amerika'da gerçekleşmiş olan olaylar için ise Tüketici Güven Endeksi olarak Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri dikkate alınmış ve aynı biçimde regresyona kukla değişken olarak eklenmiştir. Sonuç itibariyle, bu analizlerin artıkları, yatırımcı duyarlılığı endeksi olarak kullanılıp EGARCH modeline aktarılmıştır. Bu çalışmada on iki adet farklı küresel olay ele alınıp incelenmektedir. Her bir olay için, seçilmiş ülkelerin borsa endekslerinin günlük kapanış verileri alınmış ve her birinin logaritmik getirileri hesaplanmıştır. Amerika için DJIA, İngiltere için FTSE 100, Fransa için CAC 40, Almanya için, DAX, Türkiye için BIST 100, Yunanistan için ATG ve Mısır için EGX 30 borsa endekslerinin verileri dikkate alınmıştır. Aynı zamanda, tezde incelenen küresel olaylardan etkilenebileceği düşünülen farklı ülkelerin borsa endeks verileri de kullanılmıştır. Ardından, borsa endeks getirisi verileri bağımlı değişkenler ve işlem hacmi verileri kullanılarak elde edilen yatırımcı duyarlılığı endeksi verileri bağımsız değişkenler olarak atanıp EGARCH modeline eklenmiştir. İncelenen küresel olaylar doğrultusunda, 2001'de gerçekleşen 11 Eylül Saldırıları, 2001 yılı etrafında meydana gelen Türkiye Ekonomik Krizi, 2005'te gerçekleşen Londra Tren Saldırıları, 2008 yılı etrafında meydana gelen Global Finansal Kriz, 2008'de gerçekleşen Wenchuan Depremi, 2010 yılı etrafında Yunanistan'da ortaya çıkan Borç Krizi, 2011'de gerçekleşen Japonya Depremi ve Tsunami, 2015 yılında meydana gelen Paris Terör Saldırıları, 2016 yılında gerçekleşen Brexit Referandumu ve 2016 yılında Amerika'da meydana gelen Başkanlık Seçimi gibi olayların üzerinde kayda değer bir yatırımcı duyarlılığı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Yatırımcı duyarlılığının, bu tezde incelenen olay gruplarından biri olan krizler üstünde anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Bu olaylar 2001 yılı etrafında gerçekleşen Türkiye Ekonomik Krizi ile 2008 yılı etrafında meydana gelen Global Finansal Kriz ve 2010 yılı etrafında gerçekleşen Yunanistan Borç Krizidir. Türkiye'de ortaya çıkan ekonomik krize ilişkin yatırımcı duyarlılığı etkilerinin gözlemlendiği ülkeler Türkiye, Brezilya, Japonya, Almanya, Amerika ve Birleşik Krallık olarak sıralanabilir. Bunun yanısıra, 2008 yılı etrafında Amerika'da ortaya çıkan Global Finansal Kriz ele alındığında, Amerika, Çin, Almanya, Japonya, Rusya, Türkiye ve Birleşik Krallık üstünde kayda değer yatırımcı duyarlılığı etkilerine rastlanmıştır. Aynı zamanda, 2010 yılı etrafında Yunanistan'da gerçekleşen borç krizine ilişkin yatırımcı duyarlılığı etkileri Yunanistan başta olmak üzere, Belçika, İtalya, İspanya ve Polonya'da gözlemlenmiştir. Bu tezde incelenen bir diğer olay grubu olan politik olaylar üzerinde de, krizler üstünde olduğu gibi, önemli yatırımcı duyarlılığı etkileri saptanmıştır. Bu politik olaylar 2016 yılında meydana gelen Brexit Referandumu ile yine 2016 yılında Amerika'da gerçekleşen Başkanlık Seçimidir. Referanduma ilişkin yatırımcı duyarlılığı etkilerinin gözlemlendiği ülkeler Birleşik Krallık, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Türkiye ve Amerika iken, Amerika'da 2016 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimi doğrultusunda yatırımcı duyarlılığı etkisi gösteren ülkeler Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Meksika, Güney Kore ve Türkiye olarak sıralanabilir. Tezde incelenen terör aktivitelerinden 2001'de gerçekleşen 11 Eylül Saldırıları, 2005'te meydana gelen Londra Tren Saldırıları ve 2015'te gerçekleşen Paris Terör Saldırıları üzerinde de kayda değer yatırımcı duyarlılığı etkileri gözlemlenmiştir. 11 Eylül Saldırıları doğrultusunda yatırımcı duyarlılığı etkisi gösteren ülkeler Türkiye ve Pakistan iken, 2005'de gerçekleşen Londra Tren Saldırılarına ilişkin yatırımcı duyarlılığı etkilerine Birleşik Krallık başta olmak üzere, Fransa, Hollanda ve İspanya'da rastlanmıştır. Aynı zamanda 2015 yılında meydana gelen Paris Terör Saldırıları doğrultusunda incelenen ülkelerden Belçika, Almanya ve Portekiz'de yatırımcı duyarlılığı etkileri saptanmıştır. Seçilen tüm küresel olaylar göz önüne alındığında, en fazla yatırımcı duyarlılığına sebebiyet veren olaylar, politik olaylar olarak tespit edilmiştir. Uygulanan analizler sonucunda, krizler, politik olaylar ve terör saldırılarına ilişkin yatırımcı duyarlılığının yerel borsalarla birlikte uluslararası borsalar üzerinde de önemli etkileri olduğu görülmüştür. Buna karşın, 2008 yılında meydana gelen Wenchuan Depremi doğrultusunda oluşan yatırımcı duyarlılığı etkilerinin yerel olduğu gözlemlenmiştir. Ele alınan küresel olaylar dikkate alınarak yapılan çalışmalar neticesinde, coğrafi konumları, politik yapıları ve ekonomik güçlerine bakılmaksızın, çeşitli ülkelere ait farklı borsa endeksleri üzerinde güçlü yatırımcı duyarlılığı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, tezde ele alınan küresel olaylar doğrultusunda yatırımcı duyarlılığı etkisine rastlanan olaylar göz önünde bulundurularak, bazı ülkelerin borsa endeksleri üzerinde, diğer endekslere kıyasla daha büyük etkiler gözlemlenmiştir. Almanya (DAX), Amerika (DJIA), Birleşik Krallık (FTSE 100), Fransa (CAC 40) ve Japonya (Nikkei 225) gibi gelişmiş ülkelerin borsa endeksleri ile Çin (SSEC) ve Türkiye (BIST 100) gibi gelimekte olan ülkelerin borsa endekslerinde kaydadeğer yatırımcı duyarlılığı etkilerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypothesis was acknowledged among academic society a generation ago. The hypothesis depends on the idea that if any mispricing occurs, the market will return instantaneously to its equilibrium price since it would be immediately arbitraged away. Hence, the stock market is full of events like the Black Monday Crash which occurred in 1987. Thus, traditional financial models have faced difficulty in fitting these patterns. Since the traditional finance models are found inadequate in explaining financial anomalies through the market, the researchers have been in an attempt to generate alternative models that consider behavioral and psychological factors. Thus, the suggested behavioral finance phenomenon depends on two basic assumptions that the investors are subject to sentiment and that there are limits to arbitrage. They specifically assume that investors are irrational. This is indicated as investor sentiment and defined briefly as investor opinion that is mostly influenced by emotion. The literature implies that investor sentiment may influence the decisions through investments and is related to stock returns. Also, many studies exert significant evidence that the concept of investor sentiment causes overreaction and the overreaction leads to excess volatility in stock returns. Today's world is more engaged than ever due to globalization and the flow of information is faster than ever. Therefore, people can learn about the incidents that happen on the other side of the world immediately. This relation through different regions of the world increases the probability of them to affect one another in many aspects. Previous studies also indicate that incidents such as wars, terror activities and elections have substantial effects on the stock market behavior. The main objective of this thesis is to determine the investor sentiment effects on the stock market indices of various countries with regards to selected global events. To comprehend the influences of investor sentiment significantly, the conditional volatilities of the stock markets are examined. An EGARCH model is applied to investigate the impacts of investor sentiment on the conditional volatilities of stock returns since it is easy to interpret, it helps to overcome the non-negativity constraints and to understand the asymmetric effects substantially. There exist several investor sentiment proxies appointed in the literature. In this thesis, daily trading volume data of the stock market indices of countries, in which the selected events occurred, is selected as an investor sentiment measure. However, instead of using trading volume directly in the model, a regression analysis is applied where trading volume data is the dependent variable and various macroeconomic variables such as Gross Domestic Product (GDP), Consumer Price Index, (CPI), Producer Price Index (PPI), Unemployment Rate, Money Supply, Industrial Production and Treasury Bill Yields are the independent variables. Also, the Michigan xx Consumer Confidence Index, for the US, and Consumer Confidence Index, for the rest of the countries, data are employed as dummy variables in the regression. Consequently, the residuals of these analyses are applied as investor sentiment index in the EGARCH model. The thesis is analyzed under twelve global events. In all cases, the daily closing values of selected stock market indices, from the US (DJIA), the UK (FTSE 100), France (CAC 40), Japan (Nikkei 225), China (SSEC), Turkey (BIST 100), Greece (ATG), Egypt (EGX 30) and many other indices that are thought to be influenced by such events are taken and the logarithmic returns of them are applied. Then, the stock market returns are employed as dependent variables and the investor sentiment indices that are constructed using trading volume data are appointed as independent variables in the EGARCH model. Through the observed global events, it is determined that there exists an investor sentiment effect on the selected stock markets associated with the incidents that are 2001, September 11 Terrorist Attacks, 2001, Turkish Economic Crisis, 2005, London Train Bombings, 2008, Global Financial Crisis, 2008, Wenchuan Earthquake, 2010, Greek Sovereign Debt Crisis, 2011, Japan Earthquake and Tsunami, 2015, Paris Terrorist Attacks, 2016, Brexit Referendum and 2016, US Presidential Election. The investor sentiment associated with the crises, which are 2001, Turkish Economic Crisis, 2008, Global Financial Crisis and 2010, Greek Sovereign Debt Crisis, constitutes substantial impacts. For 2001, Turkish Economic Crisis, Turkey, Brazil, Germany, Japan, the UK and the US are affected whereas, for 2008, Global Financial Crisis, the US, China, Germany, Japan, Russia, Turkey and the UK are influenced by investor sentiment. Also, 2010, Greek Sovereign Debt Crisis exerts significant impacts in Greece, Belgium, Italy, Spain and Poland. Moreover, the investor sentiment related to the political events, that are 2016, Brexit Referendum and 2016, US Presidential Election, generate intense effects. For, 2016, Brexit Referendum, the UK, Belgium, France, Germany, Italy, Netherlands, Spain, Turkey and the US are affected, meanwhile for 2016, US Presidential Election, China, France, Germany, Japan, Mexico, South Korea and Turkey are affected by investor sentiment. The investor sentiment associated with the terrorist activities, which are 2001, September 11 Terrorist Attacks, 2005, London Train Bombings and 2015, Paris Terrorist Attacks, lead to considerable impacts. For, 2001, September 11 Terrorist Attacks, Turkey and Pakistan are affected whereas, for 2005, London Train Bombings, the UK, France, Netherlands and Spain are influenced by investor sentiment. Also for 2015, Paris Terrorist Attacks, there exist impacts of investor sentiment in Belgium, Germany and Portugal. However, the investor sentiment related to natural disasters is not as effective as for the other event groups, through the markets. The only influence of investor sentiment is observed in China, regarding 2008, Wenchuan Earthquake incident and South Korea, regarding 2011, Japan Earthquake and Tsunami event. Among all selected global events, the investor sentiment related to political events seems to generate the greatest impacts over the selected stock market indices. The results indicate substantial evidence that the effects of investor sentiment with regards to the crises, political events and terror activities exert great influences through the international stock markets as well as the local markets. However, in contrast, the effects of investor sentiment associated with the Wenchuan Earthquake happen to be local. Regardless of the geographical location, the political structure or the economic power of the countries, high investor sentiment effects are indicated through the selected global incidents. Also, the stock market indices of several developed countries such as France (CAC 40), Germany (DAX), the US (DJIA), the UK (FTSE 100) and Japan (Nikkei 225), and the stock market indices of various developing countries which are Turkey (BIST 100) and China (SSEC) happen to have significant investor sentiment effects associated with the selected incidents.