Content-aware playback speed control for low-latency live streaming of sports
  1. Tez No: 696677
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZ BEĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Spor canlı yayınlarında kullanıcı deneyimini etkileyen iki temel faktör bulunmaktadır; gecikme ve donma. Gecikmenin minimize edilmesi ve donmaların mümkün olan en az sayıda sağlanması, bu bağlamda deneyimi iyileştirecek olan yaklaşımlardır. Ancak bu iki faktör birbirine karşı ters etki yaratmaktadır ve ikisi arasında tercih yapılırken kullanıcı bu tercihten en az şekilde etkilenmelidir. Bu tercih mekanizmasını yönetmek için ise seçilebilecek en iyi yöntemlerden biri ise uyarlanabilir yürütme hızıdır. Bu yöntem temelde oynatma hızını anlık ihtiyaçlar doğrultusunda hızlandırmayı veya yavaşlatmayı amaçlar. Donma riskine karşı oynatmayı yavaşlatırken, yüksek gecikme olduğunda ise oynatma hızını artırır. Genel olarak bu yöntem canlı yayınlarda çözüm sağlasa da yürütme hızındaki değişikliklerin kullanıcıya hissettirilmemesi daha iyi bir deneyim sağlayacaktır. Bu değişikliğin etkisi, video ve ses içeriği ile direk alakalıdır. Tezimde, video içeriğine duyarlı şekilde uyarlanabilir bir yürütme algoritması geliştirerek, etkilerini inceleyen örneklerle beraber çalışma detaylarını gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
There are two main factors that determine the viewer experience during the livestreaming of sports content: latency and stalls. Latency should be low and stallsshould not occur. Yet, these two factors work against each other and it is not trivialto strike the best trade-off between them. One of the best tools we have today tomanage this trade-off is the adaptive playback speed control. This tool allows thestreaming client to slow down the playback when there is a risk of stalling and increasethe playback when there is no risk of stalling but the live latency is higher than desired.While adaptive playback generally works well, the artifacts due to the changes in theplayback speed should preferably be unnoticeable to the viewers. However, this mostlydepends on the portion of the audio/video content subject to the playback speedchange. In this thesis, we advance the state-of-the-art by developing a content-awareplayback speed control (CAPSC) algorithm and demonstrate a number of examplesshowing its significance. We make the running code available and provide a demopage hoping that it will be a useful tool for the developers and content providers.