Mesane kanserli hastaların demografik özellikleri ve mesane kanserinde etyolojik faktörler
Demographic properties of urinary bladder carcinoma cases and etiologic factors in urinary bladder carcinoma
- Tez No: 69670
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Epidemiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
7. ÖZET Araştırma, toplumumuzda mesane kanserlerinin etyolojik faktörlerle ilişkisini ve hastalann demografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla planlanmış retrospektif bir vaka-kontrol araştırmasıdır. Araştırma istanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Taksim Hastanesi ve Beykoz Devlet Hastanesi Üroloji servislerinde yatarak veya ayaktan tedavi gören 178 erkek ve 30 kadından oluşan 208 mesane kanserli hasta ve aynı hastanelerin değişik servis ve polikliniklerinde yatarak veya ayaktan tevdavi gören, mesane kanseri olmayan, rastlantısal örneklemle seçilmiş demografik özelikleri hasta grubuna benzeyen 132 kişilik kontrol grubuna, demografik ve etyolojik özellikleri sorgulayan anket formu uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler,“%2”ve“t”testiyle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Erkek kadın oranının 6:1 ve hastalann çoğunluğunun 6-7. dekatta olduğu, orta ve alt sosyal sınıflardan olduğu görüldü. Hastalann doğduklan ve yaşadıkları bölgenin çoğunlukla Marmara Bölgesi olduğu gözlendi. Hasta grubunun % 33.7'sinin kan grubunun O Rh (+) olduğu saptandı. Hasta grubunda, özellikle boya, tekstil, metal ve lastik gibi riskli kimyasal madde maruziyetine oldukça yüksek oranda rastlandı. Oldukça yüksek oranda (% 12.5) tadlandıncı kullanımı olduğu görüldü. Ayrıca birçok hastada ailede birden fazla kanser olgusu gözlendi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The present study is a retrospective case-control study which was aimed and designed to investigate the relationship between urinary bladder cancer and its etiologic factors and the demographic properties of the patients. This study was performed -in urology clinics of istanbul University Oncology Institute, Ondokuz Mayıs University Medical Faculty, Taksim State Hospital, Beykoz State Hospital. Totally 208 urinary bladder cases (178 male, 30 female) either hospitalised ör outpatients were included. The control group was composed of non-oncology patients under treatment because of different illnesses. Randomise selected 162 non-oncology patients (132 male, 30 female) with similar demographic properties of cases who were being followed by different clinics of the same hospitals. A questionnaire asking the demographic and etiologic properties was performed in both groups. The data from the study was statistically analysed by means of percent, chi-square ant t-test. The ratio of male to female was 6:1 and most of the patients were in 6-7 Th. decade of their lives. The patients were in the middle and low social classes. Many patients were born and stili living in Marmara Region % 33.7 of cases, the blood group was O Rh (+). in the case group exposure of the patients to high risk chemicals like dye, textile, metal and rubber were highly common (%49.4). Among the patients, the rate of cigarette smoking was % 82.7. Using of sweetener was high as % 12.5. in addition, in the family histories of many cases, the number of cancer patients was more than öne.