Yerel yönetimlerde yenilikçilik kavramına yönelik nitel bir araştırma: Akıllı şehircilik örneği
A qualitative research on the concept of innovation in local governments: The sample of smart urbanism
  1. Tez No: 696731
  2. Yazar: ŞEYMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yenilikçilik kavramı ve buna yönelik araştırmalar çoğunlukla özel sektör alanında gündeme gelmektedir. Yerel yönetimler göz önüne alındığında, yenilikçilik kavramına dair araştırmaların sınırlı sayıda olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile sorunların doğru şekilde ortaya konmasını sağlayarak çözümlerinde verimli şekilde oluşturulmasını sağlayan yenilikçilik kavramı araştırılmış, yenilikçilik kavramının türleri ve diğer kavramlarla ilişkisinden bahsedilerek yerel yönetimlere pozitif getirileri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yerel yönetimlerde yenilikçilik kapsamında uygulanan akıllı şehircilik anlayışının tanımı yapılarak ülkemizde akıllı şehircilik projeleri yönünden başarılı uygulamalarda bulunan belediyelerden ve yapmış oldukları projelerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu çalışma ile yerel yönetimlerde gerçekleştirilen yenilikçi faaliyetler detaylandırılarak akıllı şehircilik kapsamında yapılan projelerin kapsamlı tanıtılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of“innovation”and related investigations mostly bring in the field of private sector. Taking account of the local authorities, research on the concept of innovation has been observed to be limited. This study is researched the concept of innovation which enables the problems are accurately revealed and the creation of the solutions efficiently and it is focused on positive returns to local authorities by mentioning the types of innovation and therelationship with other concepts. In the last chapter, the definition of the smart urbanization concept implemented within the framework of innovation in local authorities is described and it is mentioned the municipalities that have successfully implemented the smart urbanization projects and their projects in our country. Furthermore, this study is aimed at comprehensive promotion of projects within the score of the smart urbanization, detailing innovative activities realized in local authorities.