Sinema, folklor ve mekan bağlamında Osmaniye üzerine bir araştırma
A research on Osmaniye in the context of cinema, folklore and space
  1. Tez No: 696730
  2. Yazar: ANIL OĞUZ BURKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Kültürel bellek, insanlık tarihinin başlangıcıyla birlikte sözlü olarak aktarılmaya başlamıştır. Yazının icadı ile birlikte kültür, hem sözlü hem de yazılı olarak iki koldan nesilden nesile aktarılmaya devam etmiştir. 20. yüzyılın sonlarından itibaren teknolojik gelişmelerle birlikte kültür aktarımı farklı mecralardan gerçekleşmiştir. 1895 yılında sinemanın icadıyla kültürel ögeler sözün ve yazının yanı sıra beyaz perdede görsel olarak aktarılmaya başlamıştır. Hızlı bir şekilde gelişimine devam eden sinema endüstrileşerek kitle iletişim aracına dönüşmüştür. Böylelikle sinema aracılığıyla kültür aktarımı hızlanmıştır. Osmaniye, Türk sineması açısından önemli bir mekândır. Yörede çekilen filmler kendi dönemlerinde oldukça popüler olmakla birlikte içlerinde Selvi Boylu Al Yazmalım gibi kültleşmiş filmler de mevcuttur. Bu filmlerde mekân olarak Osmaniye'nin kullanılmış olması tesadüfi değildir. Bölgenin arazi yapısı, iklimi ve kültürel dokusu çekilen filmler için uygunluk göstermektedir. Ayrıca Türk sinemasının önemli yapımcılarından birisi olan Abdurrahman Keskiner'in Osmaniyeli oluşu, Osmaniye'de birçok film çekilmesi ve bu yörenin sinema mekânı olarak kullanımını etkilemiştir. Sinemanın görsel ve sesli olarak folklorik unsurları barındırması, filmin çekildiği dönemin kültürünü ve yaşam biçimini bizlere yansıtmaktadır. Sinemanın bu işlevi ile Osmaniye'de çekilen filmlerde folklor ürünlerin sıkça kullanıldığı görülmüştür.“Sinema, Folklor ve Mekân Bağlamında Osmaniye Üzerinde Bir Araştırma”adlı çalışmamızda Osmaniye'de çekilen filmlerdeki folklorik unsurların tespiti yapılmıştır. Yapılan tespitler neticesinde filmlerde geçen folklor unsurları incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural memory began to be transmitted orally with the beginning of human history. With the invention of writing, culture continued to be transmitted from generation to generation, both orally and in writing. Since the end of the 20th century, cultural transfer has been realized through different channels with the technological developments. With the invention of cinema in 1895, cultural elements began to be conveyed visually on the white screen, in addition to words and writing. Continuing its rapid development, cinema became industrialized and turned into a mass media. Thus, the transfer of culture through cinema accelerated. Osmaniye is an important place for Turkish cinema. Although the films shot in the region were very popular in their own time, there are also cult ones among them. It is not a coincidence that Osmaniye was used as a setting in these films. The terrain, climate and cultural texture of the region are suitable for the films shot. In addition, Abdurrahman Keskiner, one of the important producers of Turkish cinema, being from Osmaniye and shooting many films in Osmaniye also affected the use of this region as a cinema venue. The fact that the cinema contains folkloric elements visually and audibly reflects the culture and lifestyle of the period when the film was shot. With this function of cinema, it has been seen that folklore products are frequently used in films shot in Osmaniye. In our study titled“A Research on Osmaniye in the Context of Cinema, Folklore and Space”, the films shot in Osmaniye were determined. As a result of the determinations made, the folklore elements in the films were examined and tried to be evaluated.