Hadislerde beşerî gelişimin temelleri
Fundamentals of human development in hadith
- Tez No: 696739
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Beşerî gelişim insan hayatında bir süreçtir. İnsanın bu süreci dikkate alıp en iyi şekilde değerlendirmesi gerekir. Hadislerde insanın beşerî gelişimin temellerini konu edinen bu tez bir giriş dört bölümden oluşmaktadır. Girişte beşerî gelişimin tarifi, hedefleri, esasları, İslamî bakış açısından en bariz özellikleri izah edilmiştir. Birinci bölümde, beşerî gelişimin unsarları olan ruhî gelişim, inanç gelişimi ve ibadet gelişimi üzerinde durularak ilgili hadislere yer verilmiştir. Daha sonra sosyal ahlak gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; fikri gelişim başlığı altınada ilmî gelişim ve aklî gelişim, kavrayış ve yapıcı eleştiri son olarak da yaratıcı düşünce açıklanmıştır. Bu bağlamda yaratıcı düşüncenin gerekleri izah edilmiştir. Bu bağlamda yaratıcı düşüncenin gereği olarak beyin fırtınasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; beden ve sağlık gelişimi başlığı altında sporun tanımına, insan bedenine yararına, akıl ve kişi üzerindeki etkisine, ayrıca sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki faydalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise; ekonomik gelişim başlığı altında, öncelikle hayırlı işler ve üretimle uğraşanların beşerî yeteneklerine değinilmektedir. Ayrıca emniyet ve askerî gelişimi üzerinde durularak, öncelikle güçlü bir istihbarat ağı kurmak, düşmandan haberdar olmak, haberlerin sızmasını engellemek ve düşmana karşı taktik geliştirmek, sonra askerî kabiliyetler ve savaş yetenekleri, silah kullanımı ve askeri stratejilerin önemi açıklanmıştır. İslam, gelişim, ilerleme ve dönüşüm dinidir. İslam dini, Müslüman bireyin gelişimi ile ilgili ilkeler ortaya koymuş, bunların bir kısmı Hz. Peygamber'in hayatına ve hadislerine dayanmaktadır. Bu tezde de bunların tespiti yapılarak ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human development is a process in human life. People should take this process into consideration and evaluate it in the best way possible. This thesis, which deals with the foundations of human development in hadiths, consists of four chapters in an introduction. In the introduction, the definition, goals, principles and the most obvious features of human development from the Islamic point of view are explained. In the first part, the relevant hadiths are given, focusing on the spiritual development, the development of faith and the development of worship, which are the elements of human development. Then the development of social morality is emphasized. In the second part; Under the title of intellectual development, scientific development and mental development, understanding and constructive criticism and finally creative thinking are explained. In this context, the necessities of creative thinking are explained. In this context, brainstorming is included as a requirement of creative thinking. In the third part; Under the title of body and health development, the definition of sport, its benefit to the human body, its effect on the mind and person, as well as its benefits on social and economic life are included. In the fourth part; Under the title of economic development, first of all, the human abilities of those who are engaged in good works and production are mentioned. In addition, focusing on security and military development, first of all, establishing a strong intelligence network, being aware of the enemy, preventing the leakage of news and developing tactics against the enemy, then military capabilities and combat capabilities, the use of weapons and the importance of military strategies were explained. Islam is a religion of development, progress and transformation. The religion of Islam has laid down principles regarding the development of the Muslim individual, some of them Hz. It is based on the life and hadiths of the Prophet. In this thesis, they were determined and tried to be revealed.