Politik düşüncenin ölçümlenmesi: Karar verme stilleri ve oy verme yaklaşımları bağlamında seçmen davranışının değerlendirilmesi
Measurinf of political thinking: Evaluation of voter behavior in the context of decision-making styles and voting approaches
  1. Tez No: 696740
  2. Yazar: AYÇA FERDA KANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAŞİF NEVZAT TARHAN, PROF. DR. DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Politik düşünce ölçümlenebilir mi ya da ölçebilmek için kompartmanlara mı ayrılmalıdır, ayrılıp neler yapılabilir?”sorusundan yola çıkan bu çalışmada karar verme stillerimiz ile oy verme yaklaşımlarımız arasındaki ilişki incelenmekte ve ara değişkenler olarak, bu ilişkinin yordayıcılarından olan liderlik beklentilerimiz ve seçmen olarak kendi farkındalığımız ele alınmaktadır. Bunun için iki aşamalı bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada (Çalışma1) Politik Liderlik beklentilerimizi ölçmek için bir ölçek ve seçmen farkındalığımızı ölçmek için bir diğer ölçek geliştirilmiş; geçerlik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada (Çalışma2) bu ölçeklere halihazırda liteatürde bulunan iki ölçek daha eklenerek – karar verme stilleri ölçeği ve oy verme yaklaşımları ölçeği – toplam dört ölçek ile İstanbul'da 618 kişinin katılımıyla bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Çeşitli sosyodemografik değişkenlerin de analize katılımıyla ölçek sonuçları değerlendirildiğinde, örneklemin normal bir dağılıma sahip olduğu görülmüş ve parametrik testler ile SPSS sonuçları yorumlanmıştır. Sonuç olarak; karar verme stillerimiz ile oy verme yaklaşımlarımız arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bununla birlikte diğer pek çok başka değişkenlerin arasında pozitif ve negatif yönde, kiminde düşük düzeyde kiminde yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler tespit ettik. Sosyal bilimler alanında çok yüksek korelasyonların çıkması nadir gözlemlenen bir olay olduğundan sonuçlar rakamsal değerlerinden ziyade, anlamlı çıkmaları bakımından önem teşkil etmekte. Önerimiz buradan yola çıkacak araştırmacıların - Descartes'in deyimiyle - daha“açık ve seçik”bulgulara ulaşılabilecek daha gelişkin araştırma tasarımları yapmalarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is based on the question“Can the political thinking be measured or has it to be divided into compartments to be measured and what can be done by this division ?”; the relation between our approaches of voting and decision making styles are examined and being the predictives of this relation, our expectations of leadership and self consciousness as voters are also dealt with as sub-variables. For this purpose, a field study with 2 phases is conducted. At the 1st phase (study 1), a scale to measure our political leadership expectations and a second one to measure our self consciousness as voters have been found out and analysis of reliability and validity are made. At the 2nd phase (study 2), by adding 2 more existing scales –decision making styles scale and approaches of voting scale- in the literature to our 2 scales, a field study is conducted in the city of Istanbul with the attendance of 618 people with a total of 4 measurement scales. The outcomes of the scales are evaluated after the addition of various sociodemographic variables to the analyse and it's been seen that the sample has a normal distribution and the SPSS results are interpreted with parametrical tests. As a result; profound relations are discovered between our approaches of voting and our decision making styles. Additionally, we have also detected positive and negative, sometimes strong and sometimes weak, meaningful relations between several other variables too. What matters, as very high correlations are rarely found on social science studies, is rather than the numerical values of the results themselves but that of those meaningful relations being found. We recommend to researchers whom would refer to this study, to design more advanced researches in order to achieve –with the perception of Descartes-“clear and distinct”findings.