Ebû'ş-şeyh el-İsfahânî'nin Kitâbu'l-emsâl fî'l-hadîsi'n-Nebevî adlı eseri bağlamında Emsâlü'l-hadîs edebiyatı
Emsâlü'l-hadîs literature in the context of Ebû'ş-Şeyh el-Isfahânî's work named Kitâbu'l-emsâl fî'l-hadîsi'n-Nebevî
  1. Tez No: 961307
  2. Yazar: ALİM KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde, Hz. Peygamber'in vecîz anlatım tarzı olan emsâlü'l-hadîs türü hadîsler, Ebû'ş-Şeyh el-İsfahânî'nin Kitâbu'l-Emsâl fî'l-Hadîsi'n-Nebevî adlı eseri merkez alınarak incelenmiştir. Mesel, hikmet, cevâmiu'l-kelim ve îcâz gibi kavramlar açıklanmış; Ebû'ş-Şeyh'in hayatı, ilmî şahsiyeti ve hadis ilmindeki yeri ele alınmıştır. Eserdeki üç yüz yetmiş üç rivayet biçim ve muhteva açısından değerlendirilmiş; bu yönüyle eserin hem edebî hem de rivayet değeri ortaya konmuştur. Ayrıca emsâlü'l-hadîs literatürünün tarihî gelişimi araştırılmış, erken ve geç dönem eserleri dönemsel olarak tasnif edilmiştir. Özellikle Zeyd b. Rifâ'a'nın Kitâbü'l-Emsâl'i, alanda zikredilen elli altı farklı eseri içermesi bakımından önemli bir kaynak olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, erken dönem bir eser olan Kitâbu'l-Emsâl'in incelenmesi yoluyla, emsâlü'l-hadîs türünün genel özelliklerini ortaya koymayı ve bu alandaki araştırmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hadiths of the emsâlü'l-hadîs type an eloquent and concise mode of expression used by the Prophet Muhammad are examined through the lens of Abū'l-Shaykh al-Isfahānī's work Kitāb al-Amthāl fī'l-Ḥadīth al-Nabawī. Concepts such as mathal (parable), ḥikmah (wisdom), jawāmiʿ al-kalim (concise yet comprehensive speech), and ījāz (brevity) are explained; and the life, scholarly personality, and place of Abū'l-Shaykh in the science of hadith are explored. The 373 narrations contained in the work are analyzed in terms of form and content, thereby revealing both the literary and hadith-related value of the text. Furthermore, the historical development of the emsâlü'l-hadîs literature is investigated, and both early and later works in the genre are classified chronologically. Special attention is given to Zayd b. Rifāʿah's Kitāb al-Amthāl, which is considered a significant source for including references to fifty-six different works in the field. This study aims to identify the general characteristics of the emsâlü'l-hadîs genre by examining Kitāb al-Amthāl, an early representative of the tradition, and to contribute to further research in this area.