Civan Canova'nın oyun yazarlığı
Civan Canova's playwriting
  1. Tez No: 696741
  2. Yazar: ŞERVAN İVECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Devlet tiyatro sanatçısı olan Civan Canova'nın yazmış olduğu oyunlar, oyunların teknik altyapıları ve yazarın hayatı, çalışmamızın içeriğini oluşturmaktadır. Türk edebiyatında, edebiyatçı olarak nitelendirilen sanatçıların tiyatro oyunları yazdığı bilinmektedir fakat oyuncu kökenli olup da tiyatrocu kişiliğiyle oyun yazarlığı yapan kişi sayısı, yok denebilecek kadar azdır. Civan Canova'nın yeri ise bu azınlığın içindedir. Magazinsel olarak isim yapmış yazar, bilimsel açıdan incelenerek akademik bakış açısıyla ilim dünyasına arz edilmiştir. Civan Canova, yazmış olduğu oyunlarla oyunculuğunun dışında, yazarlık konusunda da yazın dünyasında kendini göstermiştir. Bu yönüyle ele alınan yazar, oyunlarıyla birlikte araştırılmış ve analiz edilmiştir. Araştırma süresince nitel araştırma ve metin analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmalar sırasında akademik kaynaklar kullanılmış, karşılaştırmalı verilerle hipotezler kurulmuştur. Çalışmaya konu olan sanatçının tezin yazıldığı dönemde halen yaşıyor olması tez için mütenakız durumların ortaya çıkmasını engellemiş ve tez için avantaj olmuştur.
Özet (Çeviri)
The plays written by Civan Canova, a state theater artist, the technical infrastructure of the plays and the life of the writer constitute the content of our work. In Turkish literature, it is known that artists who are described as literary writers wrote theater plays, but the number of people who are actors and write plays as a theater actor is almost nonexistent. Civan Canova's place is in this minority. The author, who has made a reputation as a magazine, has been presented to the world of science with an academic perspective after being examined scientifically. Civan Canova, with the plays he wrote, showed that he was skilled in writing as well as acting. With this aspect, the author has been researched and analyzed together with his plays. During the research, qualitative research and text analysis methods were used. During the studies, academic sources were used, and hypotheses were established with comparative data. The fact that the artist, who is the subject of the study, was still alive at the time the thesis was written has prevented the emergence of contradictory situations for the thesis and has been an advantage for the thesis.