Rusya Federasyonu'nun ve Rus Dış Politikası'nın dönüşümünde enerjinin rolü
The Role of Energy in the Russian Federation and Russian Foreign Policy Transformation
  1. Tez No: 696745
  2. Yazar: MÜHDAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Neoliberalizmin ekonomi ve politik öğretisinin hızla yükseldiği bir süreçte kurulan Rusya, ekonomi, siyaset ve dış politika alanında bu doktrinden doğrudan etkilenmiştir. Neoliberalizmin bir sistem olarak yerleşme sürecinde devletlerden beklentileri ve devlete biçilen rol Rusya'nın da içinde olduğu pek çok devlete tepeden reçetelerle dayatılmıştır. 2000'de Vladimir Putin'in iktidara gelmesi Rusya ile küresel sistem arasında hukukun ve sermayenin kurallarını dayattığı yeni bir modelin hayata geçmesine kapı aralamıştır. Bununla beraber Rusya'nın dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olması bu çerçevede hem uyguladığı dış politika hem de devlet olarak sistemle kurduğu ilişkiyi doğrudan etkilemiştir. Petrol kaynaklarına ulaşmak için gerekli olan ihtiyaçlar, Rusya ekonomisi ve siyasi yaşamında petrolün etkisi, Rusya'nın küresel ilişki biçimlerine ve üretici ülkelerle kurduğu diyaloğa etki etmektedir. Bu tez 1991-2018 arasında Rusya'nın petrol zengini bir devlet olmasının ulusal kapitalist ve siyasal dönüşümü ve dış politikaya etkisine mercek tutmaktadır. Tez Rusya'nın siyasal, ekonomik ve dış politikadaki dönüşümü uyarınca enerjinin işlevini ve anlamı ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Russia's founded in a period was directly affected by rapid rise in the neoliberal era doctrine in the field of economic, political and foreign policy. Neoliberalism's expectations from states, especially in the process of establishing, has been applied to many states, including Russia, with prescriptions from above. The coming to power of Vladimir Putin in 2000 opened the door for the implementation of a new model between Russia and the global system, where the rules of law and rule of money imposed. However, the fact that Russia is one of the largest oil producers in the world has directly affected both its foreign policy and its relationship with the system as a state. The needs required to access oil resources, the effect of oil on the Russian economy and political life, impact Russia's global relations and dialogue with producer countries. This thesis focuses on the impact of Russia's being an oil-rich state between 1991 and 2018, on Russia's relationship with the global capitalist system, Russia capitalist and political tranformatiın and the impact of its foreign policy in the construction process, and tries to address the meaning attributed to oil in accordance with Russia's transformation in political, economic and foreign policy.