The ideological disengagement between russia and the west: The impacts of the Russian Orthodox church on Russian foreign policy and the Ukrainian war
Rusya ve batı arasındaki ideolojik ayrışma: Rus Ortodoks Kilisesi'nin Rus dış politikası ve Ukrayna savaşı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 765126
  2. Yazar: YASİN MERT MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sovyet sonrası coğrafyada gözlenen gelişmelere anlam verebilmek için Rusya Federasyonu'nun iddialı dış politikasının ideolojik yönlerini kavramak büyük önem taşımaktadır. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın (2014 ve 2022) etkilerini özümseyebilmek için, Rus devletinin ulusal çıkarlarını nasıl formüle ettiğinin bilgisine haiz olmak elzemdir. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından değişen üst anlatıların önemli bir boyutunu oluşturan Rus Ortodoks Kilisesi'nin (ROK) düşünsel yönleri, Sovyet sonrası bir Rus devlet ideolojisinin formülasyonunda rol oynar ve günümüz jeopolitiği için önemli çıkarımlara sahiptir. Yaygın literatür, ROK'un esas olarak Rus devlet çıkarlarıyla iş birliği içinde çalışan bir varlık olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın etrafında döndüğü analiz, ROK ve devlet uyumlu bir ilişkiye sahipken, ROK'un sadece devlete tabi olmadığı ve Sovyet sonrası Rus dış politikasında ideolojik bir bileşen olarak bir işleve sahip olduğu iddiasına yönelik olarak geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is vital to comprehend the ideological aspects of the Russian Federation's assertive foreign policy to be able to make sense of developments observed in the post-Soviet geography. Understanding the deeper implications of Russian-Ukrainian War (2014 and 2022) necessitates the knowledge of how the Russian state formulates its national interests. Constituting an important dimension of changing metanarratives following the end of the Cold War, the ideational aspects of the Russian Orthodox Church play a role in the formulation of a post-Soviet Russian state ideology and have resolute implications for present day geopolitics. The prevailing literature presents that the ROC is essentially an entity that functions in cooperation with Russian state interests. The analysis that this study revolves around is centered on the assertion that while the ROC and state have a harmonious relationship, ROC is not merely subordinated and has a function as an ideological component in post-Soviet Russian foreign policy.