Rusya'nın Suriye politikası: Soğuk Savaş'tan 2015 Suriye müdahalesine
Syrian policy of Russia: From the Cold War to the 2015 Syrian intervention
- Tez No: 851258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Sovyet-Suriye ilişkilerinden başlayıp, büyük bir dönüşüm noktası olan 2015 yılına kadar kronolojik bir şekilde Rusya'nın Suriye politikası ele almaktadır. Tezin amacı, Soğuk Savaş ve sonrasında Rusya Federasyonu'nun Suriye'ye yönelik izlediği dış politikanın temel hatlarını ortaya koymaktır. Birinci bölüm Rusya ile Suriye ilişkilerinin tarihsel arka planını ele almaktadır. İlk temaslardan başlayıp, Sovyetler Birliği ve Suriye ilişkileri ile Suriye'nin Sovyet dış politikasındaki yerini ve önemini belirleyebilmek bu bölümün temel hedefidir. Tezin ikinci bölümü ise, Soğuk Savaş sonrasında Rusya'nın Suriye siyasetine odaklanmaktadır. Bu bölümde 1990 sonrası Rusya'daki dönüşüm ve bu dönüşümün Rus dış politikasına etkisinden bahsedilecektir. Ayrıca, bu yeni dış politikanın Suriye hattını ve Rusya'nın Orta Doğu'ya“dönüşü”nü Suriye üzerinden açıklamak bu bölümün asıl amacıdır. 2011 yılında patlak veren Suriye iç savaşındaki Rusya'nın tutumu, 2015'teki askeri müdahale kararının alınması ve Rusya'nın müdahaleye başvurmasını etkleyen iç ve dış faktörlerin belirlenmesi ise üçüncü bölümün ana konusunu oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bu bölüm kademeli olarak gelişen ve karşılıklı çıkarlara dayanan Rusya ile Suriye arasındaki asimetrik ilişkiyi açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with Russia's Syria policy in a chronological manner starting from the Soviet-Syrian relations until 2015, which was a major transformation point. The aim of the thesis is to reveal the basic outlines of the Russian Federation's foreign policy towards Syria during and after the Cold War. The first chapter deals with the historical background of the Russian-Syrian relations. Starting from the first contacts, the main objective of this chapter is to determine the relations between the Soviet Union and Syria and the place and importance of Syria in Soviet foreign policy. The second part of the thesis focuses on Russia's Syrian policy after the Cold War. The transformation in Russia after 1990 and the impact of this transformation on Russian foreign policy is discussed in this chapter. Moreover, the main purpose of this chapter is to explain the Syrian line of this new foreign policy and Russia's“return”to the Middle East through Syria. The 2011 outbreak of the Syrian civil war, the decision of intervening militarily in 2015, and the identification of the internal and external factors that influenced Russia to intervene are the main topics of the third chapter. However, this chapter explains the asymmetrical relationship between Russia and Syria, which has gradually evolved and is based on mutual interests.