Elektrik alan ve potansiyel konularının argümantasyon temelli öğretimin bilgiyi içselleştirme üzerine etkisi
The effects of argumentation-based teaching on internalising of electrical field and potential issues
- Tez No: 696747
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, fizik öğretmen adaylarının elektrik alan ve elektriksel potansiyel konularında argümantasyon temelli öğretimin ve sunuş yoluyla öğretim yöntemlerinin bilgiyi içselleştirme düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada yarı deneysel modelin tek gruplu ön ölçüm- son ölçüm uygulamalı deseni kullanılmıştır. Nitel veri toplama yöntemi kullanıldığından örneklem grubu belirlenen 4 fizik öğretmen adayından oluşmaktadır. Uygulama öncesi elektrik alan ve potansiyel açık uçlu sorular ölçeği (EPSÖ) ön ölçüm olarak uygulanmış, uygulamadan sonra gruba aynı ölçme aracı son ölçüm olarak uygulanmıştır. Ölçeğin geçerliliği için 2 uzman görüşü alınmış, güvenirliği için ise 3 uzman görüşünden alınan değerlendirmeler SPSS 22.0 programında analiz edilerek Kendall's Coefficient of Concordance (Kendall's W): 0.95 olarak belirlenmiştir. Son ölçüm uygulandıktan sonra katılımcılar tarafından verilen cevaplar araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Elektrik alan ve Potansiyel Açık Uçlu Sorular Rubriği ile detaylı olarak analiz edildikten sonra ön ölçüm ve son ölçüm puanları SPSS 22.0 programına aktarılmış, minimum, maksimum, ortalama değerler ve standart sapmalar analiz edilmiş ve öğrencilerin başarı artış oranları belirlenmiştir. Detaylı analiz sonrası yarı yapılandırılmış görüşmeler her bir katılımcı ile birebir görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Elektrik alan ve elektriksel potansiyel konularında sunuş yoluyla öğretim ve argümantasyon temelli öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek için veriler SPSS 22.0 programına aktarılarak Mann Whitney-U testi ile analiz edilmiştir. Araştırma verileri, açık uçlu sorular (EPSÖ) ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenerek betimsel analiz ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine effects of argumentation-based teaching and presentation-based teaching methods on learning electric field and electrical potential subjects in terms of knowledge internalization levels of physics teacher candidates. In the work, single-group pre-measurement-post-measurement design of the quasi-experimental model was used throughout. Since the qualitative data collection method is used, the sample group consists of 4 physics teacher candidates. Before the teaching sequence, the Electric field and Potential open-ended Questions Scale (EPSÖ) was applied as a pre-measurement, and after the teaching process, the same measurement tool was applied as the post-measurement. For the validity of the EPSÖ, opinions of two experts were taken, and for the reliability evaluations obtained from three experts were analysed by means of the SPSS 22.0 program and finally Kendall's Concordance Coefficient was found to be W=0.95. After the post-measurements, answers given by the participants were analysed in detail by using the Electric Field and Potential Open-Ended Questions Rubric developed by the researcher. The pre-measurement and post-measurement scores were transferred to the SPSS 22.0 program and the minimum, maximum, mean value and standard deviations were analysed together with the students' success rates. After the detailed analysis, semi-structured interviews were conducted with each participant individually. Obtained data was transferred to SPSS 22.0 program and analysed via Mann Whitney-U test to determine whether there is a significant meaningful difference between The presentation and argumentation-based teaching methods. Research data were interpreted with descriptive analysis supported by open-ended questions (EPSÖ) and semi-structured interviews. At the end of the application, in line with the results obtained from EPSÖ and semi-structured interviews, it was revealed that the effect of argumentation-based teaching method concerning electric field relating internalization of knowledge was higher than the teaching by presentation.