Dijital dönüşen işletmelerdeki değişim, gelişim, yenilik ve tepkiler: Türkiye mücevherat sektöründe dijital iş süreç dönüşümü üzerine bir çalışma
Changes, developments, innovation, and reactions of companies which is in digital transforming: A study on Turkey jewelery sector digital business process transformation
  1. Tez No: 696775
  2. Yazar: MURAT ALTINOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAD CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Mücevher, doğada bulunan parlak bir kaya parçası, avlanan bir hayvanın boynuzu ile üretilen süs eşyası, nadir bulunan bir elmasın yontulması ile elde edilen göz alıcı parlaklıkta bir takı veya birlikteliğin ve bağlılığın simgesi bir çift alyans olarak insanlıkla birlikte hep var olmuştur. Obje olarak süs, sınıf tanımı, farklılık, zenginlik gibi birçok bireysel ve toplumsal simgeleri üzerinde barındırmaktadır. Bir zanaat olan mücevher üretimi gelişen toplumlarda olduğu gibi Türkiye'de de organize piyasaların oluşturulması ile zanaat temelinde gelişen bir sektör olma özelliğini taşımaktadır. 21.Yüzyılın tartışılmaz gerçeği ister bireysel ister örgütsel her noktayı etkisi altına alan dijital dönüşüm devrimidir. Mücevheratın tanımında ister zanaat ister sektör kelimeleri kullanılsın her ikisinde de geniş, köklü ve kendine ait kültürü olan bir çalışma alanından bahsediyoruz demektir. Bu önemli yapının dijital dönüşüm süreçlerinin dışında düşünülmesi ve devriminden etkilenmemesi imkânsızdır. Bu çalışma merkezine dijital dönüşümü, hedefine Türkiye Mücevherat sektörünü koymuş, dönüşümün sektör içindeki durumunu, olan etkilerini, değişim ve gelişimini, engel ve kısıtlarını, sektör ile ilgili beklentilerine değinmiştir. Araştırmanın tamamında Mücevherat sektörünün dijital dönüşüm süreçleri ile ilgili durum tanımı yapılmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan veriler sektör mensupları ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile derlenmiştir. Araştırma dijital dönüşüm başlığı altında sektörü inceleyen ilk çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Jewellery has always existed with humanity as a bright rock found in nature, ornament produced with the horn of a hunting animal, a jewelry of eye-catching brightness obtained by carving a rare diamond, or a pair of wedding shades, a symbol of unity. As an object, it contains many individual and social symbols such as ornament, class definition, difference, wealth. Jewelry production, which is a craft, is a developing sector based on craft with the creation of organized markets in Turkey as well as in developing societies. The indisputable reality of the 21st century is the digital transformation revolution that affects every point, whether individual or organizational. Whether the words craft or industry are used in the definition of jewelry, we are talking about a wide, well-established, and uniquely cultured field of study in both. It is impossible to think of this important structure outside the digital transformation processes and not to be affected by its revolution. In this work center, it put the digital transformation, the Jewelry sector of Turkey in its goal, and mentioned the situation of the transformation within the sector, its effects, its change and development, its obstacles and constraints, and its expectations about the sector. In the entire research, the status definition of the digital transformation processes of the Jewelry sector is made. The data collected within the scope of the research were compiled through semi-structured interviews with members of the sector. The research is the first to examine the sector under the heading of digital transformation.