Self plantar ve torakal fasya gevşetme tekniklerinin boyun ve temporamandibular eklem hareket açıklığına akut etkisinin araştırılması
Investigation of the acute effect of the self plantar andthoracal fascia relaxation techniques on thetemporamandibular and cervical joint range of motion
  1. Tez No: 696777
  2. Yazar: TANSU GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, self plantar ve torakal fasya gevşetme tekniklerinin boyun ve temporamandibular eklem (TME) hareket açıklığına akut etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 60 sağlıklı gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcıların çalışma öncesi postür analizi için New York Postür Değerlendirme Testi ve fiziksel aktivite değerlendirmesi için Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi kullanıldı. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle çalışma (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere ikiye ayrıldı. Uygulama öncesi ve sonrası iki gruba da CROM ile EHA (eklem hareket açıklığı), dinamometre ile kas kuvveti ve milimetrik cetvel ile TME (temporamandibular eklem) agız açıklığı ölçümleri yapılmıştır. Çalışma grubu katılımcılarına PF(plantar fasya) ve torakal bölge SMG uygulaması yapıldı. PF için bilateral 3 dk ve torakal bölge için de 3 dk olmak üzere toplam 6 dk SMG uygulandı. Konrol grubuna ise hiçbir uygulama yapılmadan ilk ölçümden 6 dk sonra ikinci ölçüm yapıldı. Her iki grupta da uygulama öncesi ve sonrası EHA ve TME'de anlamlı artış görüldü (p0,05). Uygulama sonrası çalışma grubunda fleksiyon (p=0,031) ve sol lateral fleksiyon (p0,000) kas kuvvetinde anlamlı artış görülürken, kontrol grubunda herhangi bir değişiklik bulunmadı (p0,05). Gruplar arası ölçüm farkları kıyaslandığında sol lateral fleksiyon ve TME'de anlamlı bir farklılık bulunmazken (p0,05), diğer bütün yönlerde çalışma grubu lehine anlamlı artış görüldü (p0,05). Çalışmanın hipoteziyle uyumlu olarak PF ve torakal fasya gevşetme tekniklerinin servikal bölge kas kuvvet ve eklem hareket açıklığını artırdığı ancak TME eklemi üzerinden anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effect of self-plantar and thoracic fascia release techniques on the neck and temporamandibular joint (TMJ) range of motion. 60 healthy volunteer participants were included in the study. The New York Posture Assessment Test was used for the pre-study posture analysis of the participants, and the International Physical Activity Questionnaire was used for the physical activity assessment. The participants were randomly divided into two groups as study (n=30) and control group (n=30). Before and after the application, CROM and ROM (joint range of motion), muscle strength with dynamometer and TMJ (temporamandibular joint) mouth opening with millimetric ruler were measured in both groups. PF (plantar fascia) and thoracic region SMG were applied to the study group participants. A total of 6 minutes of SMG was performed, 3 minutes bilaterally for PF and 3 minutes for thoracic region. In the control group, the second measurement was made 6 minutes after the first measurement without any application. There was a significant increase in ROM and TMJ before and after the application in both groups (p0.05). There was a significant increase in left lateral flexion (p0.000) muscle strength in the study group flexion (p=0.031) and left lateral flexion (p0.000) after the application, while no change was found in the control group (p0.05). When the measurement differences between the groups were compared, there was no significant difference in left lateral flexion and TMJ (p0.05), while a significant increase was observed in favor of the study group in all other directions (p0.05). Consistent with the hypothesis of the study, it was concluded that PF and thoracic fascia release techniques increased cervical region muscle strength and range of motion, but did not make a significant difference over the TMJ joint.