Hindistan'daki anaokulu ve ilkokul çağı çocuklarının müzik işitme yeteneği ile evdeki müziksel ortamları arasındaki ilişki
The relationship between musical aptitudes and the home musical environments of the kindergarten and primary school children in India
  1. Tez No: 696793
  2. Yazar: GONCA ECE GENİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Hindistan'daki okul öncesi ve ilkokul çocuklarının müzik yetenekleri ile evdeki müzik ortamları arasındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Veriler Hayderabad'da bulunan bir özel okulda araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 88 veli ve öğrenciden elde edilmiştir. Evdeki müzik ortamlarına dair veri toplamak için Brand (1985)'ın Evdeki Müziksel Ortam Ölçeği (HOMES) kullanılmıştır. Çocukların gelişim dönemlerindeki kritik yaşlar seçilmiş olup, sınıf düzeyleri anaokulu, 1. ve 3. sınıflar olarak belirlenmiştir. Çocukların müzik yeteneklerini belirlemek üzere Edwin E. Gordon (1979)'un geliştirmiş olduğu Temel Müzik İşitme Testi (PMMA) testi uygulanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada, toplanan verilere geçerlik ve güvenirlik analizleri, puan aralıklarını saptamak için kümeleme analizi, ilişkiyi saptamak amacıyla korelasyon testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak; a) Evdeki müziksel ortamın müzik yeteneğini yordadığı, (b) Hindistan'da çocuklara evde yüksek düzeyde müziksel ortam sunulduğu, c) Müziksel işitme yeteneğinin çocuk gelişiminin diğer basamakları beraberce ilerlediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to reveal the relationships between the musical abilities of kindergarten and primary school children in India and their musical environment at home. Data were obtained from 88 parents and students who voluntarily agreed to participate in the study at a private school in Hyderabad, India. Brand (1985)'s Home Musical Environment Scale was used to collect data on home musical environments. The critical ages in the developmental periods of the children were selected and the grade levels were determined as kindergarten, 1st and 3rd grades. The Primary Measures of Music Audition (1979) test developed by Edwin E. Gordon was applied to determine the musical abilities of children. In this study, in which the relational screening model was used, validity and reliability analyzes were applied to the collected data, clustering analysis was applied to determine the score ranges, and correlation tests were applied to determine the relationship. Based on the findings obtained from the research; It was concluded that a) musical environment at home predicts musical ability, (b) children in India are offered a high level of musical environment at home, c) musical hearing ability progresses together with other stages of child development.