Hindistan'daki kast sisteminin Hindistan sanatına etkisi: Dalit sanatı
The effect of caste system in India on indian art: Dalit art
- Tez No: 793047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hindistan, dünya genelinde çok fazla duymadığımız bir kast sistemine sahiptir. Hukuk sisteminde olmamasına rağmen, insanlar hala kendi aralarında uygulamaya devam etmektedir. Bu durum temel olarak Hinduizm inancına dayandırılmaktadır. Alt kastlar (Dalitler) bu durumdan rahatsızken, üst kastlar için tabakalaşma bir avantajdan ibarettir. Birçok alanın doğal süreçte etkilendiği gibi Hint sanatı da bu durumdan etkilemektedir. Özellikle Dalit sanatçıları, sanatı kullanarak ayrımcılığı ortadan kaldırmak için çalışmaktadırlar. Bu tez çalışması Hindistan'daki kast sisteminin yapısını inceleyecek ve bu yapının sanat aracılığıyla anlaşılır olmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bu durumun avantajları ve dezavantajları gibi konular da yer alınmıştır. Hintli ve özellikle Dalit sanatçılarının eserleri, kast sisteminin Hint sanatına etkisi açısından incelenmiştir. Ayrıca Hint sanatının insanlar üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Dünyada bu konuya yönelik yapılan akademik çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı dünya genelinde Hint sanatı ve kast sistemi ilişkisi üzerine daha spesifik bir kaynak üretmek ve 21. yüzyılda hala devam eden bu kast sistemine direnmekte olan insanların huzurlu bir yaşam sürmek için gösterdikleri direnişi aktarabilmek ve bu sayede sanatın etkileyici ve iyileştirici gücünü ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında Hint sanatındaki farklı sanat dallarından eserler göstergebilimsel açıdan analiz edilmiştir. Ayrıca Dalit sanatçılar ile e-posta yolu ile görüşülerek hazırlanan form doğrultusunda röportaj yapılmıştır. Bu çalışmanın sanatın, insan ve toplum ilişkileri bakımından aydınlatıcı bir yönü olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
India has a caste system, which is not recognized by the legal system, but is still practiced among people. This is primarily based on Hindu beliefs. Lower castes (Dalits) are dissatisfied with this, while for upper castes, the caste system is an advantage. This affects many fields, including Indian art. In particular, Dalit artists work to eliminate discrimination through art. This thesis will examine the structure of the caste system in India and contribute to understanding it through art. The advantages and disadvantages of this situation will also be included. The works of Indian and especially Dalit artists will be analyzed in terms of the impact of the caste system on Indian art. The impact of Indian art on people will also be examined. Academic studies on this topic are inadequate worldwide. The purpose of this study is to create a more specific source on the relationship between Indian art and the caste system worldwide and to convey the resistance of people who are still resisting this caste system in the 21st century in order to live a peaceful life, thus highlighting the power of art to be inspiring and healing. In the scope of the study, works from different art branches in Indian art will be analyzed from a semiotic point of view. Also, interviews were conducted based on a form prepared by emailing with Dalit artists. It is expected that this study will have an illuminating aspect in terms of the relationship between art, human and society.