New media art's transitions from festivals to museums transitions from temporary exhibition models to museum shows and collections
Yeni medya sanatının festivallerden müzelere geçişi Geçici sergi modellerinden müze sergileri ve koleksiyonlara geçişi
  1. Tez No: 696796
  2. Yazar: GÖZDE DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında yeni medyanın olanaklarıyla ortaya çıkan teknolojik yeniliklerin sanatçılar, kurumlar ve sanat üzerindeki etkileri incelenmiştir. Teknolojiyi mühendislerle bir araya gelerek deneyler yapan sanatçıların işlerinden bahsedilmiş, yapılan bu deneysel çalışmaların önünü açan festivaller, sempozyumlar gibi çeşitli etkinliklerden bahsedilmiştir. Yeni medya sanatının festivaller ve kurumlarla olan ilişkisi ve süreci incelenerek yeni medya sanatının ana akım sanat içerisinde kendine nasıl yer edindiği hakkında genel bir fikir vereceği düşünülmüştür. Toplumların yeni medyayla yeniden şekillenmesiyle kurumlar da değişmeye başlamıştır. Sanat ortamında da ortaya çıkan bu değişiklikler sanat müzelerini de kaçınılmaz bir değişime sürüklemiştir. Bu kapsamda yeni müzeoloji bahsedilmesi gereken bir kavram olmaktadır. Günümüzde NFT gibi önemli sanat yatırım platformlarının da ortaya çıkmasıyla dijital alanda sanatçılar için hem sergileme hem müzayede hem de eser satışı konusunda yeni bir mecra oluşmaktadır. Bu bağlamda tezde koleksiyon ve telif hakları konuları da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of technological innovations that emerged with the possibilities of new media on artists, institutions and art in general are examined. The works of the artists who use technology and make experiments by collaborating with engineers were mentioned, and various events such as festivals and symposiums that paved the way for these experimental studies are mentioned. It is thought that the relationship of new media art with festivals and art institutions will give a general idea about how new media art has been taking its place in mainstream art. With the reshaping of societies by new media, institutions have also begun to change. These changes in the art environment have also led art museums to an inevitable change. In this context, new museology is a concept that needs to be mentioned. Today, with the emergence of important art investment platforms such as NFT, a new channel is formed for artists in the digital field in terms of exhibition, auction and sale of works. In this context, collection and copyright issues were also investigated in the thesis.