Online alışverişlerde ödeme tercihini etkileyen faktörler ve online ödemeler
Factors affecting payment preference in online shopping and online payments
  1. Tez No: 696797
  2. Yazar: DUYGU BARLAS
  3. Danışmanlar: DR. ENDER EMRE KANAAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte, yenilenen ve çeşitlilik sağlayan ödeme sistemleri online alışverişlerimizde kullandığımız başlıca araçlardır. Bu araçların tüketiciler nezdinde hangi amaçla, ne şekilde kullanıldığının bilinmesi; ödeme şekillerine karşı tutumlarının nasıl olduğunun öğrenilmesi müşteri deneyimi konusunda önemlidir. Bu hedefe bağlı olarak; online ödeme kullanım tutumunu etkileyen faktörler ödeme problemleri, güvenlik, kolaylık ve esneklik başlıklarında sınıflandırılmış ve ödeme tutumuna karşı etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda internete bağlı kalma süresi ve demografik faktörlerin online ödeme kullanım tutumu ile bir ilişki içerisinde olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Toplam 226 tüketici ile online bir anket çalışması yapılmıştır. Analizler, online alışverişlerde ödemeye yönelik tutumda güvenlik, esneklik ve kolaylık faktörlerinin bir etkisinin olduğunu, ödeme probleminin ise diğer faktörler gibi bir etkisinin bulunmadığını ortaya göstermiştir. Ayrıca internete bağlı kalma süresi ile online ödeme kullanım tutumu arasında bir eğilim olduğunu da ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları detayları ile paylaşılmıştır. Araştırma kısıtları incelenmiş ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the ever-developing technology day by day, renewed and diverse payment systems are the major tools we use during online shopping. It is substantial to know how to use these tools for purpose and in what way by consumers and to learn how to the attitude towards payment methods for customer experience. Depending on this goal; factors affecting online payment attitude were classified under the headings of payment problems, security, convenience and flexibility and their effects on payment attitude were examined. At the same time, it was attempted to determine whether the duration of staying connected to Internet and demographic factors are related to the attitude of online payment usage. An online survey have been conducted with a total of 226 consumers. The analysis revealed that security, flexibility and convenience factors have an effect on the attitude towards payment in online shopping, whereas the payment problem does not have an effect like others. Also it has been revealed that a tendency on the attitude towards online payment between with time connected to the Internet. All research findings were shared in details. Research constraints were examined and suggestions were provided for future studies.