Covid 19 pandemisinin film festivallerine olan yansıması: Bir alan araştırması
The reflection of the covid 19 pandemic on film festivals: A field study
- Tez No: 755384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLGE KODAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Küresel salgın sonucu farklılaşan yeni dünya düzeninde dijital çağ popülerliğini giderek arttırmış ve artık 21.yy'da toplumsal yaşamın parçası olmuştur. Bu süreç sosyal mesafeyi, gündelik yaşam içerisine yerleştirmiş, toplumlar fiziksel kalabalıklardan uzaklaştırılmıştır. Böylelikle dijital platformlar fiziksel algıların yerine geçerek artık bireylerin birer ayrılmaz parçası olmuştur. Tüm işlemler dijital platformlardan gerçekleşmeye başlayarak insanlar yüz yüze değil bir araç sayesinde birbirleri ile iletişim kurmaya başlamışlardır. Fakat evrimleşen bu düzende nasıl her alan farklılaşmaya zorunlu kalmış olsa da sanatta bu süreçten etkilenen bir dal olmuştur. Özellikle kurumsal organizasyonlar sonucu oluşan, belirli tarihler arasında düzenlenen festivallerde dijital çağa ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Bu çalışma kapsamında, COVID-19 Pandemisinin film festivallerinin çevrimiçi gösterim olanaklarına olan yansıması bir alan araştırmasıyla seyirci temelinde incelenmiştir. Niteliksel araştırma yönteminden yola çıkılarak betimsel analiz gerçekleştirilerek derinlemesine görüşme yapılacaktır. Yapılan görüşme Türkiye'deki film festival izleyicilerinden oluşarak festival seyircisinin pandemi nedeni ile sanatsal aktivitelerin çevrimiçi olarak yayınlanması sonucunda meydana gelen değişimler karşısında nasıl bir tavır aldığını ve deneyim farkının pandemi öncesi ve sonrası nasıl şekillendiğini deşifre ederek analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In the new world order, which has become different as a result of the global epidemic, the digital age has gradually increased its popularity and has now become a part of social life in the 21st century. This process has placed social distance in daily life and societies have been removed from physical crowds. Thus, digital platforms have replaced physical perceptions and have become an integral part of individuals. All transactions have started to be carried out on digital platforms, and people have started to communicate with each other through a tool, not face-to-face. However, in this evolving order, although every field has had to differentiate, art has been a branch affected by this process. It had to keep up with the digital age, especially in festivals organized between certain dates, which were formed as a result of corporate organizations. Within the scope of this study, the reflection of the COVID-19 Pandemic on the online screening opportunities of film festivals was examined on the basis of audience with a field research. Based on the qualitative research method, descriptive analysis will be carried out and an in-depth interview will be conducted. The interview will be composed of film festival audiences in Turkey and will be analyzed by deciphering how the festival audience reacts to the changes that occur as a result of the online broadcasting of artistic activities due to the pandemic and how the difference in experience is shaped before and after the pandemic.