Endüstri toplumundan enformasyon toplumuna geçişte kitle iletişim araçlarıyla dönüşen sanatın sanallaşması
Virtualization of art transformed by mass communication tools in the transition from the industrial society to the information society
- Tez No: 837156
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZÜM HATİPOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Işık Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanat, insanlık tarihi boyunca toplumun gelişimine paralel olarak sürekli evrim geçiren bir alan olmuştur. Her dönemde, kendine özgü kitle iletişim araçları ve teknolojileri kullanarak yeni dengeler oluşturmuş ve sanatın dönüşümüne katkı sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, Endüstri toplumu döneminden günümüz enformasyon dönemine kadar olan süreçte, kitle iletişim araçlarında yaşanan dönüşümün sanata, sanatçıya, izleyiciye ve toplumun yapısına olan etkileri ve oluşturduğu kültürel farklılıklar incelenmektedir. Giriş bölümünde, tezin amacı ve kapsamı belirtilerek konunun önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, endüstri toplumundan günümüz enformasyon dönemine kadar olan süreçteki teknolojik ve toplumsal değişimlerin sanat üzerindeki etkisi açıklanmıştır. İkinci bölüm, popüler kültür, kültür endüstrisi ve kitle kültürü kavramlarının açıklanmasıyla başlamıştır. Bu kavramlar, çalışmanın temelini oluşturmakta ve kültüre dair çözümlemeyi sunmaktadır. Üçüncü bölümde, endüstri toplumunda icat edilen geleneksel kitle iletişim araçlarının sanatı eski bağlamından koparıp, teknolojinin olanaklarıyla nasıl yeniden üretilebilir hale getirdiği incelenmiştir. Sanata ve kültüre olan toplumsal bakış açısındaki değişimler düşünürler ve iletişim kuramcılarıyla birlikte sosyolojik bağlamda ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, enformasyon toplumu döneminde kitle iletişim aracı olarak internetin, yeni medya teknolojileriyle sanatı nasıl sanallaştırdığı ele alınmıştır. Aynı zamanda, önceki bölümlerde bahsedilen kuramcıların teorileri ışığında belirli sanatçıların eserleri yorumlanarak, sanatın endüstriyel üretimden dijital üretime geçişinde karşılaşılan sorunlar, sanat eserlerinin gerçekliği ve özgünlüğü gibi konular da tartışılmıştır. Sonuç bölümünde, elde edilen bulgular özetlenmiş ve kitle iletişim araçlarının sanata ve topluma olan etkileri üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca, çalışmanın katkıları ve sınırlılıkları vurgulanarak, ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur. Bu tez çalışması, sanatın tarih boyunca süregelen evrimini ve kitle iletişim araçlarının sanat üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde inceleyerek, okuyuculara sanat ve iletişim alanındaki önemli dönüşümleri anlamalarına yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Art has constantly evolved in parallel with the development of society throughout human history. In each era, it has utilized unique mass communication tools and technologies, contributing to the transformation of art and shaping new dynamics. This thesis examines the impact of the transformation in mass communication tools on art, artists, audiences, and the structure of society, from the Industrial Age to the present information age, while exploring the resulting cultural differences. Comprising an introduction, conclusion, and three main sections, the second section of this study provides an analysis of popular culture, the culture industry, and mass culture to establish a foundation for cultural understanding. The third section delves into how traditional mass communication tools invented in the Industrial Age have detached art from its previous context and how they have enabled its reproduction through technological means. It also investigates changes in society's perspective towards art and culture, drawing on insights from thinkers and communication theorists within a sociological context. In the fourth section, the study identifies how the internet, as a mass communication tool in the information age, has virtualized art with the advent of new media technologies. Additionally, this section examines specific artists' works in light of the theories mentioned in the previous sections, raising issues concerning art's transition from industrial production to digital production, as well as challenges related to the authenticity and originality of art pieces. In the conclusion, the findings are summarized, and the effects of mass communication tools on art and society are discussed. The thesis emphasizes its contributions and limitations, and offers suggestions for further research. By comprehensively examining the ongoing evolution of art throughout history and the impact of mass communication tools on art, this thesis aims to help readers understand significant transformations in the realms of art and communication.