On higher order Fibonacci hyper complex numbers
Yüksek mertebeli Fibonacci hiper kompleks sayıları üzerine
  1. Tez No: 696800
  2. Yazar: TIEKORO KONE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KIZILATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, yüksek mertebeli Fibonacci kuaterniyonları ve hiper kompleks Fibonacci sayılarıyla ilgileneceğiz. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de, bu tezin ne hakkında olduğuna dair kısa bir genel bakış ve aynı zamanda Fibonacci sayıların, Lucas sayıların, kuaterniyonların, oktoniyonların, sedeniyonların ve 2m-iyonların literatür özetidir. Bölüm 2'de, Fibonacci, Lucas ve yüksek mertebeli Fibonacci sayılarını tanımlayacağız. Temel özellikleri ve bu özelliklerin arasındaki bazı ilişkileri vereceğiz. Ayrıca bileşenleri Fibonacci sayıları olan kuaterniyonlar, oktoniyonlar ve sedeniyonları tanımlayacağız ve bu cebirler hakkında bazı özellikler vereceğiz. Bölüm 3'de, yüksek mertebeli Fibonacci kuaterniyonları tanımlayacağız ve bu kuaterniyonlarla ilgili bazı özellikleri vereceğiz. Bölüm 4'de, yüksek mertebeli Fibonacci hiper kompleks sayıları tanımlayıp üzerinde çalışacağız. Daha sonra yüksek mertebeli Fibonacci 2m -iyonlarının birçok cebirsel özellikleri vericeğiz. Vajda eşitliği, Catalan eşitliği, Cassini eşitliği ve d'Ocagne eşitliği gibi bazı özellikleri Binet formülü yardımıyla türeteceğiz. Ayrıca, bu yüksek mertebeli hiper kompleks sayıların bazı özelliklerini elde etmemize yardımcı olan yüksek mertebeden Fibonacci 2m-iyonlarını içeren bazı matris özellikleri ele alacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the study of the higher order Fibonacci quaternions and the higher order Fibonacci hyper complex numbers. The thesis consists of five chapters. Chapter 1 is a concise overview of what this thesis is about and also is a literature summary for Fibonacci numbers, Lucas numbers, quaternions, octonions, sedenions, and 2m-ions. In Chapter 2, we shall define the fundamental concepts, the definition of Fibonacci, Lucas, and higher order Fibonacci numbers. Their basic identities and the relations between these identities will be given. We will also define quaternions, octonions, and sedenions whose components Fibonacci numbers, and give some properties about these algebras. In Chapter 3, we will define the higher order Fibonacci quaternions and study some properties of these quaternions. In the Chapter 4, we will define and work on the higher order Fibonacci hyper complex numbers. Then many algebraic properties of the higher order Fibonacci 2m -ions will be given. We will derive some identities such as Vajda's identity, Catalan's identity, Cassini's identity, and d'Ocagne's identity with the aid of the Binet formula. Moreover, we develop some matrix identities involving higher order Fibonacci 2m -ions which allow us to obtain some properties of these higher order hyper complex numbers.