Parasosyal etkileşim kuramı çerçevesinde medya karakterleriyle etkileşime yönelik bir inceleme
On the interaction with media characters within the framework of the theory of parasocial interaction
- Tez No: 696802
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Görsel ya da basılı olan çoğu kitle iletişim aracı sunumları eğlence adı altında boş zamanı değerlendirme alternatifleri veya entelektüel kazanımlar olarak sunulmaktadır. En etkili kitle iletişim aracı olma özelliğini korumaya devam eden televizyonun eğlence ve haberleşme aracı olarak gelişimi, şüphesiz kültürel ve sosyal yaşama etki etmiştir. Televizyonda yapılan gösterinin seyirciyi etkileyip anlam bulması, bu sayede de izlenme sürekliliğinin artması amaçlanır. Dış mekanda sergilenen performansı iç mekanlara taşıyan televizyon, eğlenceyi seyirci için üretilip tekrar seyirciye satıldığı bir konuma taşımaktadır. Bu durum televizyonu bir bakıma medya karakterinin (persona) mekanı yapmaktadır. Personalar dizilerde seyirciye sadece hoş vakit geçirmekle kalmaz onlara davranış kalıpları ve roller de aşılarlar. Dolayısıyla eğlence, televizyon, dizi ve izleyici üzerinde etkili olan parasosyal etkileşimin birbiri ile ilişkili olması hem bireysel hem de toplumsal açıdan değişen pratiklerin değerlendirilebilme durumunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, televizyon dizilerinin neredeyse tüm kitle iletişim araçlarının içerisinde tüketici konumunda olan izleyicilere eğlence olarak sunumunu parasosyal etkileşim merceği üzerinden tartışmaya açmaktır. Bu amaçla, çalışmada parasosyal etkileşim kuramı çerçevesinde parasosyal ilişki süreçlerini açıklamaya ilişkin betimsel bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Kuramın ortaya koyduğu“özdeşleşme, kullanımlar ve doyumlar, kişilerarası iletişim ve parasosyal ayrılık”temel olguları üzerinden Türk televizyon kanallarında yayınlanan Polat Alemdar (Kurtlar Vadisi) dizi karakteri incelemeye dahil edilerek etki derecesi üzerinden sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most mass media presentations, whether visual or printed, are presented as leisure alternatives or intellectual gains under the name of entertainment. The development of television, still the prominent mass media, as a means of entertainment and communication has surely been influential on cultural and social life. A show on television is aimed to affect the audience and thereby increasing the continuity of viewing. Bringing the outdoor performance to the indoors, television carries the entertainment to a position where it is produced for the audience and sold to the audience again. This makes television the setting of the media character (persona) in a way. Personas not only have a good time with the audience, but also instill behavior patterns and roles in them. Therefore, the fact that parasocial interaction, which is effective on entertainment, television, series and the audience, is related to each other, has provided evaluation of practices that change both individually and socially. The aim of this study is to discuss the presentation of television series as entertainment to the audience, who are consumers in almost all mass media, through the lens of parasocial interaction. For this purpose, a descriptive analysis is carried out in the study to explain the parasocial relationship processes within the framework of parasocial interaction theory. The character Polat Alemdar in Kurtlar Vadisi (Valley of the Wolves), a Turkish TV show, is included in the study and it is evaluated within the theory.