Solicitation and emotion socialization in Turkish adolescents' socioemotional adjustment: A combined predictive model
Türk ergenlerinin sosyo-duygusal gelişiminde ebeveyn aktif takip etme ve duygu sosyalleştirme davranışları: Bir yordama modeli
  1. Tez No: 806565
  2. Yazar: ZEYNEP KÖMBE ELAZAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ergenlerin sosyo-duygusal gelişimleri için ebeveyn duygu sosyalleştirmesinin (DS) ve istek/talep davranışlarının önemli olduğu önceki araştırmalarda gösterilmiştir. Literatürde bu iki ebeveynlik davranışının birlikte ergenin dışsallaştırma, içselleştirme ve prososyal davranışlarla nasıl ilişkilendirildiğine dair yeterli çalışma yoktur. Bu tez, ebeveyn talebi, destekleyici ve destekleyici olmayan DS'nin hem ayrı ayrı hem de bir arada olmak üzere, Türk ergenlerde dışsallaştırma, içselleştirme ve prososyal davranışları nasıl yordadığını inceleyen iki anket çalışmasından oluşmaktadır. Buna ek olarak, DS uygulamalarının ebeveyn talebi ile ergenlerin dışsallaştırma, içselleştirme ve prososyal davranışları ile olan ilişkisini nasıl etkilediği araştırılmıştır. İlk çalışma, ebeveynlik davranışlarını ve ergenlerin gelişimsel sonuçlarını bildiren 183 anneden oluşmaktadır (Ortyaş=42.11, SSyaş= 5.04). Tüm ebeveynlik davranışları birlikte değerlendirildiğinde, destekleyici olmayan DS'nin prososyal davranışları negatif olarak yordadığı; içselleştirme ve dışsallaştırma sorunlarını anlamlı düzeyde pozitif olarak yordadığı bulunmuştur. Destekleyici DS ve talep, prososyal davranışları anlamlı düzeyde pozitif olarak yordamıştır. Talep ve destekleyici DS arasındaki marjinal olarak anlamlı etkileşim içselleştirme modelinde, talep ve destekleyici olmayan DS arasındaki marjinal olarak anlamlı etkileşim prososyal davranışları modelinde incelenmiştir. İkinci çalışma, 376 anneden (OrtYaş=40.24, SSYaş= 5.34) ve 323 babadan (OrtYaş= 43.06, SSYaş = 5.48) oluşan sosyokültürel ve sosyoekonomik olarak temsili iki örneklem içermektedir. Sonuçlara göre talebin hem anne hem de baba regresyon modellerinde dışsallaştırma davranışlarıyla marjinal olarak anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu ve talebin baba modelinde prososyal davranışları pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Talep ve DS arasındaki etkileşimler incelendiğinde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Anne örnekleminde destekleyici DS düşük olduğunda talep, içselleştirme sorunlarını pozitif yönde yordamıştır. Ayrıca annenin talep davranışları yalnızca destekleyici olmayan DS düşük olduğunda prososyal davranışları olumlu düzeyde yordamıştır. Sonuçlar sosyokültürel, sosyoekonomik bağlamda ve öz-belirleme kuramı çerçevelerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Previous research has indicated that parental emotion socialization (ES) and solicitation may support socioemotional adjustment especially during adolescence. However, the literature still does not have a sufficient answer to how these two parenting behaviors operate together in relation to adolescent socioemotional adjustment. This thesis comprises of two survey studies that examined how parental solicitation, supportive and nonsupportive ES separately and combined predict socioemotional adjustment in a sample of Turkish adolescents. ES practices' role as a moderator the relation between parental solicitation and adolescent outcome variables was also investigated. The first study consisted of 183 mothers (Mage=42.11, SDage= 5.04) who reported their parenting behaviors and their adolescents' adjustment. Results from this study indicated that when considering all parenting behaviors together, nonsupportive ES negatively predicted prosocial behaviors and positively predicted internalizing and externalizing problems significantly. Supportive ES and solicitation each significantly predicted prosocial behaviors positively. Marginally significant interactions between solicitation and nonsupportive ES in the prosocial behaviors model and solicitation and supportive ES in internalizing problem were explored. The second study consisted two socioculturally and socioeconomically representative samples of 376 (Mage=40.24, SDage= 5.34) mothers and 323 fathers (MAge= 43. 06, SDAge = 5.48). Results showed that solicitation was marginally significantly related to externalizing behaviors in both paternal and maternal models and significantly related to prosocial behaviors in the paternal model. Significant interactions between solicitation and supportive ES in the internalizing problems model and solicitation and nonsupportive ES in the prosocial behaviors model for the maternal dataset. Results are discussed with regards to sociocultural and socioeconomic contexts and the self-determination theory.