Predicting COVID-19 cases trajectory using machine learning
- Tez No: 696803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Smart grids are electric grids that are composed of multiple power sources and devices connected to each other to provide better reliability in power generation and power management, modern developments of the smart grid aim at either improving the control of power sources and loads connected to the smart grid by developing a specialized software/hardware, or by improving the communication within the parts of the smart grid and the central control. In this paper we aim at improving both sides of the smart grid system (communication and control), we propose a fuzzy logic based controller for renewable energy and fossil fuel sources in a grid and an internet of things based monitoring system which oversees the state of the smart grid, faults that occur in the grid, and how the fuzzy controller overcomes those faults, all in which provide an extra layer of support to the smart grid.
Özet (Çeviri)
Akıllı şebekeler, birden fazla güç kaynağından ve birbirine bağlı cihazlardan oluşan elektrik şebekeleridir. güç üretimi ve güç yönetiminde daha iyi güvenilirlik sağlamak için birbirlerine, modern Akıllı şebekedeki gelişmeler, güç kaynaklarının ve yüklerin kontrolünü iyileştirmeyi amaçlamaktadır. özel bir yazılım/donanım geliştirerek veya akıllı şebeke ve merkezi kontrol bölümleri içinde iletişim. Bu yazıda hedeflediğimiz Akıllı şebeke sisteminin her iki tarafını (iletişim ve kontrol) geliştirerek, bulanık bir bir şebekede ve bir internet ortamında yenilenebilir enerji ve fosil yakıt kaynakları için mantık tabanlı kontrolör Akıllı şebekenin durumunu denetleyen nesnelere dayalı izleme sistemi, şebekede meydana gelen arızalar ve bulanık denetleyicinin bu hataların üstesinden nasıl geldiği, bunların hepsi ekstra bir katman sağlar. akıllı şebekeye destek