Morality in context: Do adolescents' prosocial bystander judgments and responses vary depending on reality and group membership contexts?
Bağlamda ahlak: Gençlerin prososyal seyirci yargıları ve davranışları gerçeklik ve grup üyeliği bağlamlarına göre değişir mi?
- Tez No: 913371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÖNÜLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Zorbalık literatüründeki çalışmalar çeşitli sosyal-bilişsel ve bağlamsal faktörlerin seyirci yargı ve davranışları üzerindeki etkisini araştırmıştır. Ancak zorbalık bağlamlarında, gerçeklik bağlamı ile grup üyeliği bağlamı arasındaki etkileşimin seyirci yargılarını, davranışlarını ve gelecekteki yardım etme olasılıklarını nasıl şekillendirebileceği konusunda bilgimiz sınırlıdır. Bu nedenle, bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına, mevcut çalışmada grup üyeliği ve gerçeklik bağlamının denekler arası değiştiği bir desen kullanılmıştır. İç grup üyeliği koşullarında, katılımcılar bir iç grup üyesinin sıkıcı olarak algılandığı için gerçek hayatta veya sanal gerçeklik bağlamında başka bir iç grup üyesi tarafından dışlandığı ve alay edildiği bir tekrarlayan zorbalık senaryosu okumuştur. Dış grup üyeliği koşullarında, katılımcılar aynı zorbalık senaryosunun bir dış grup üyesinin yabancı olduğu için gerçek hayatta veya sanal gerçeklik bağlamında başka bir iç grup üyesi tarafından dışlandığı ve alay edildiği versiyonunu okumuştur. Çalışmanın sonunda gençler gerçeklik bağlamına kıyasla sanal gerçeklik bağlamında daha prososyal seyirci yargıları, tepkileri ve gelecekte yardım etme olasılığı göstermiştir. Aynı zamanda sonuçlar grup üyeliğinin sanal gerçeklik ve gerçeklik bağlamlarında farklı algılanabileceğini göstermiştir. Özellikle, gençlerin sanal gerçeklik bağlamlarında iç grup üyelerine kıyasla dış grup üyelerine daha prososyal seyirci yargıları, tepkileri ve gelecekte yardım etme olasılığı gösterdiği ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, gençler zorbalığın tekrarladığını gördüğü zaman daha prososyal seyirci yargıları ve davranışları göstermiştir. Sosyal-bilişsel (zihin kuramı, empati, reddedilme hassasiyeti) ve bağlamsal (ve gayriinsanileştirme) faktörlerin zorbalık karşısındaki seyirci tepkilerinin önemli yordayıcıları olduğu gösterilmiştir. Genel olarak, daha fazla çalışmanın teknoloji bazlı metodolojiler kullanarak grup üyeliği ve gerçeklik bağlamları arasındaki etkileşimi incelemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Various social-cognitive and contextual correlates of bystander judgments and responses were studied in bullying literature. However, our knowledge is still limited in understanding how the interaction between reality context and group membership might shape bystander judgments, responses, and likelihood of future helping behavior in bullying contexts. This study focused on this gap by employing a between-subject design in which group membership and reality context varied depending on the context condition. In the ingroup conditions, participants read a repetitive bullying scenario in which an ingroup member was excluded and teased by ingroup peers for being perceived as boring either in a real-life or VR environment. In outgroup conditions, participants read the same scenario for an outgroup member who was excluded and teased by ingroup peers for being a foreigner either in a real-life or VR environment. In the end, adolescents showed more prosocial bystander judgments, responses, and likelihood of future helping behavior in VR contexts compared to real-life contexts. Moreover, results documented that group membership processes might be perceived differently in VR and real-life contexts. More specifically, adolescents showed more prosocial bystander judgments, responses, and likelihood of future helping behavior towards outgroup members over ingroup members in VR contexts. Adolescents also demonstrated more prosocial bystander judgments and responses when they observed the repetitiveness of bullying. Socio-cognitive factors (ToM, empathy, rejection sensitivity) and contextual factors (dehumanization) were important predictors of the relationship between bystander responses to bullying. Overall, our findings provide implications for the importance of understanding the interaction between group membership and reality contexts by adopting more technology-based methodologies.