Toplumsal uyumu gerçekleştirmede bir araç olarak göç müzeleri
Migration museums as a tool for social cohesion
  1. Tez No: 696808
  2. Yazar: BERK KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAKIRER ÖZSERVET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
21. yüzyıldaki müzecilik anlayışı ve çağdaş müzecilik sergileme yöntemleri incelendiğinde, müzelerin sadece eser depolama ve sergileme yeri olmadığını gelişen teknoloji ve çeşitli eğitimleri sergilerine katarak kültür bilincini arttırmayı da amaçladığı görülmektedir. Bu anlayış çerçevesinde İstanbul gibi bir metropolde sayıları milyonları bulan göçmenlerin bulundukları şehirlere katkıları, kültürleri ve yerli kültürle, halka olan ilişkileri incelenerek göçün kültürler arası etkileşimi, çok-kültürlülüğün müze yoluyla sergilenmesi ve uyum mekanları olarak müzelerin önemi tezde vurgulanmıştır. Bu durum göz önüne alındığında, göçmen ve yerel halkın karşılaşma mekanlarından birisi olarak müzelerin ele alınması, kültürlerarası diyalogla aktif bir sosyal hayata katılımın gerekliliğini ortaya koyan bakışla düşünülmüştür. Göç Müzeleri'nin iki farklı kültürden ve kökenden gelen grubun karşılaşması, birbirlerinin kültürlerini keşfetmesi ve tanıma süreciyle gelişen bir uyum altyapısını sunacağı tahmin edilmektedir. Kentlerin hafıza mekanlarının daima güncel kaldığı, eski kültürlerin hatırlanıp; yeni gelen göçlerle kültürlerin harmanlandığı, bireylerin ortak paylaşımlarının ve kültürlerarası iletişimin ana merkezlerinden biri olabilecek Göç Müzeleri, kentteki yaşam kalitesini de yükseltecektir. Bu tez çalışmasında, yurt dışındaki Göç Müzeleri'nin örnekleri dikkate alınarak transit geçiş ve varış ülke konumunda bulunan Türkiye'nin hem iç hem de uluslararası göç hareketlerinin görüldüğü, milyonları bulan göçmen sayısıyla küresel bir kenti olan İstanbul'un müzeleri incelenmiştir. 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Çatalca Mübadele Evi ve Adalar Müzesi örneklerine de bakılarak, İstanbul'da uyum için önemli bir karşılaşma mekânı olacak Göç Müzesi oluşturulması fikri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of museology and contemporary museum exhibition methods in the 21st century aim to increase cultural awareness by adding education and developing technology to their exhibitions. Reconciling this understanding with the thesis, in a metropolis like Istanbul, the contributions of millions of immigrants to their cities, their cultures and their relations with the local culture and the public were examined. Within this examination, the intercultural interaction of migration, the exhibition of multiculturalism through museums and the importance of museums as spaces of harmony were emphasized. Considering this situation, it reveals the necessity of participating in an active social life with intercultural dialogue in the meeting places of immigrants and the native population. Migration museums could potentially serve as said places of communication. The memory spaces of the cities are always up to date, the old cultures are remembered; Migration Museums will increase the quality of life within the city by blending already established cultures with the ones of new immigrants. This will be one of the main focuses of intercultural communication, becoming a center of common sharing amongst individuals. Examples of Migration Museums in the World were examined and Istanbul's museums, in particular, were studied. Istanbul, a global city with the number of immigrants reaching millions lies within Turkey, which is a transit and destination country seen by both domestic and international movements. The idea of establishing a Migration Museum, which will be an important meeting place for harmony in Istanbul, was presented by looking at the examples of the 500th Year Foundation Turkish Jews Museum, Çatalca Population Exchange House and the Islands Museum.