Güneşe maruz kalma şekillerinin D-vitamini üretimindeki rolü
- Tez No: 69682
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
-52- OZET Amaç: Derinin yeterli D-vitamini üretmesinde yüz ve el bileğinden itibaren a- çık kalan ellerin güneş ışığına maruz kalmasının yeterli olup olmadığının ve tamamen örtülü kadınlarda D-vitamini profilaksisine gerek olup olmadı- ğının araştırılması amaçlanmıştır. Ek olarak, sürekli olarak güneşli bölge- lerde (Türkiye gibi) süt ve süt ürünlerine D-vitamini takviye edilmesinin ge- rekli olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Vaka seçimi: Vakalar; çift kör, randomize kontrollü, paralel gruplardan oluşturul- muştur. Rasgele seçilen sağlıklı (semptomsuz) 48 vaka 3 grup halinde toplanmıştır. Grup I, kontrol grupu olup, tüm vücudu güneşe maruz kala- bilen ya da fazla güneş görebilecek şekilde giyinen 18 kadından oluştu- rulmuştur. Grup II, yalnızca el ve yüzleri açık (güneşi gören) 15 kadından oluşturulmuştur. Grup III, tamamen örtülü, sadece gözleri açık, eldiven gi- yen 15 kadından (âdet ve inanç gereği) oluşturulmuştur.-53- Yöntem: Serum 25-OH-D3 ve PTH düzeyleri RIA metodu ile, serum kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, albumin, total protein, BUN ve kreatinin düzeyleri“Technicon Autoanalyzer”cihazları ile tayin edilmiştir. Bulgular: Kontrol grupunda serum vitamin D düzeyi normal bulunmuştur. Grup l'deki vakaların %44'ünde serum D-vitamini düzeyi çok düşük olmamakla birlikte normalden düşük değerlerde bulunmuştur. Grup I l'deki vakaların %60'ında ve grup IH'tekilerin hepsinde serum D-vitamini düzeyi düşük ola- rak tespit edilmiştir. Bu D-hipovitaminozlu vakaların serum kalsiyum dü- zeyleri normal sınırlarda olmakla birlikte normal kişilere göre daha düşük bulunmuştur (P=0.01). Serum fosfor düzeyleri normal sınırlarda olup grup IH'te grup N'ye göre daha yüksek bulunmuştur (P=0.01). Serum alkalen fosfataz düzeyi bütün vakalarda normal sınırlarda o- lup grup IH'te daha yüksek değerlerde bulunmuştur (P>0.05). Serum PTH düzeyi bütün vakaların %12'sinde normalden düşük düzeydedir; bu va- kaların %83'ü grup I, %17'si grup ll'dedir. Bu vakaların serum Ca, P ve alkalen fosfataz düzeyleri normal sınırlardadır. PTH'un normalden düşük olduğu 2 vakada serum 25-OH-D3 düzeyi de düşük olarak bulunmuştur. Genel olarak PTH değerleri normal sınırlarda olup grup IH'te diğer grupla- ra göre daha yüksek bulunmuştur (P=0.01). PTH ve 25-OH-D3 düzeyleri- nin arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: El ve yüzleri açık (güneş gören) kadınlar (grup II) ile kontrol grupu (grup I) arasında 25-OH-D3 düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Her iki grupta D-hipovitaminozlu vakalar bulunmuştur. Tamamen örtülü kadınlarda (grup III) D-vitamini düzeyleri düşük bu- lunmuştur. Bu vakalar da D-hipovitaminozlu olarak değerlendirilmiştir. Bu grupta osteomalasi riski yüksektir.-54- Öneri: Genel olarak vakalarımızda ve kontrol grupundaki bazı vakalarda D-hipovitaminozunun saptanması, Türkiye'de süt ve süt ürünlerine D-vitamini eklenmesinin çok mantıklı ve hatta gerekli olduğunu göster- mektedir. Ayrıca, grup III vakalarına, D-vitamini eksikliğinin profilaksisi ola- rak, D-vitamini verilmesi gerek görülmektedir. Bu tez çalışmasının sağlıklı bir toplumun oluşmasına önemli katkıda bulunacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARYI The emphasis of the thesis is to decide the difference of the serum vitamin D levels between females who dress in West-European style and those who cover their bodies except their hands and face. In other words we wanted to decide whether synthesis of vitamin D in hands and face skin-area will be enough for the body. Another aim of this study is to de cide whether fortification of milk is necessary in sunny year-round coun tries. Selection of subjects The groups included 48 volunteer-healthy (asymptomatic) women of child-bearing age (15-44 years old). Those subjects were divided into three groups according to the style of covering their bodies.The first group; the control group includes 18 women whose bodies were exposed to sunlight in summer. The second group incules 15 women who cover whole their body except hands and face, and the third group includes 15 women who cover their whole bodies including hands (using gloves) and just keep their eyes uncovered(according to cultural customes and relig ion beliefs). Method The study was performed in August when sunshine was at its high est, in Istanbul (41° -29°). Serum 25-hydroxycholecalciferol (25-OH- vitamin D) and serum parathyroid hormone (PTH) were measured by ra dioimmunoassay (RIA) method. At the same time serum calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP), total protein, albumin, BUN and creatinine levels were measured by the routine method (Technicon autoanalyzer devices). The dietary malnutrition was excluded by using the nutrition- evaluating tables. Subjects who receive any drug that may change serum level of vitamin D, or the other parameters in our study, were not included in this study. Sunlight exposure-period for the previous years was quanti- tiated by using a questionnaire scoring. Results The serum 25-OH-D3 concentration is considered to reflect vita- min-D status of the body. The serum 25-OH-D3 levels of the control group were within the normal range (56 nmol/L), but their levels in the second-56- group (only face and hands exposure to sunlight) were slightly lower than the normal range (32 nmol/L), and the levels of the third group (whole body covered) were very low (9 nmol/L). There was no significant differ ence between the control and the second group (P>0.05).