Taksimetre cihazlarının periyodik kontrollerinin iyileştirilmesi ve takibine yönelik örnek bir tasarım
A sample design on improvement and monitoring of periodic inspectation of taximeter devices
- Tez No: 696841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günlük hayatta ulaşım aracı olarak sıklıkla kullandığımız taksiler, belirli bir tarifeye göre ücretlendirmeyi üzerinde kurulu olan taksimetreler ile yapmaktadır. Bu ücretlendirmeyi yapan taksimetrelerin, hizmet veren ve alan arasında maddi açıdan bir zararın oluşmaması için doğru ayarlı olarak çalışması yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluk sebebiyle taksimetreler kamu otoritesi tarafından belirli periyodlarla metrolojik kontrolden geçirilmekte dolayısıyla doğru ölçüm yapıp yapmadığı kontrol edilmektedir. Bu tez çalışmasıyla ülkemizde taksimetrelerin metrolojik kontrol yöntemleri incelenmiş olup mevcut uygulamaların zayıf yönleri göz önünde bulundurularak farklı bir yöntemle bu kontrollerin yapılabileceğine yönelik mevcut uygulamalardan farklı bir yöntemle, örnek bir tasarım ortaya konmuştur. Önerilen tasarımda, metrolojik kontrol aşamasındaki insan kaynaklı hataların azaltılması ve ölçüm sonuçlarının kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Sonuçların değerlendirilme aşamaları daha güvenli hale getirilerek taksimetre muayenelerinin fiziki bir servis ortamına bağlı olmaları ortadan kaldırılıp mobil olarak yapılabilmesi sağlanmıştır. Android işletim sisteminde çalışan bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Taksimetrenin zaman ve mesafeye göre ücretlendirme kontrolünü yapan bir test ekipmanı tasarlanarak mobil uygulama ile kablosuz haberleşmesi sağlanmıştır. Test cihazının bir sensör aracılığıyla taksinin belirli hız sınırlarına bağlı olarak hareketini ve geçen zamanı kontrol ederek bluetooth haberleşmeyle sonuçları mobil uygulamaya iletmesi sağlanmıştır. Mobil uygulamada değerlendirilen sonuçların mobil internet aracılığıyla bir veri tabanına kaydedilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxis, which we use frequently as a means of transportation in daily life, are charged according to a specific tariff with the taximeters installed on them. It is a legal obligation for the taximeters that make this fee to work properly in order to prevent any financial loss between the service provider and the customer. Due to this obligation, taximeters are subjected to metrological control at certain periods by the public authority, so it is checked whether they are measuring correctly. With this thesis study, the metrological control methods of taximeters in Turkey have been examined and an exemplary design has been presented with a different method considering the weaknesses of current applications. In the proposed design, reducing human-induced errors in the metrological control phase and recording the measurement results is aimed. Evaluating the results have been made more secure and taximeter inspections can be made mobile by eliminating the dependence of a physical service environment. A mobile application running on the Android operating system has been developed. A test equipment that controls the taximeter's pricing according to time and distance was designed and wireless communication was provided with the mobile application. The test device has been enabled to control the movement of the taxi according to certain speed limits and the elapsed time by means of a sensor and transmit these results to the mobile application via Bluetooth communication. It has been ensured that the results evaluated in the mobile application are recorded in a database via the mobile internet.