GPS destekli detay alımında yeni bit teknik (GPSSİT)'in uygulanabilirliğinin araştırılması
A Study on usability of new GPSSİT technique for GPS supported detail measurement
- Tez No: 134239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Doktora Tezi GPS DESTEKLİ DETAY ALIMINDA YENİ BÎR TEKNİK GPSSİT'İN UYGULANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI İbrahim KALAYCI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Y.Doç.Dr. Aynan CEYLAN 2003, 106 Sayfa Jüri: ProLDr. Mehmet YERCİ Prof.Dr. Muhammed ŞAHİN Prof.Dr.Cevat İNAL Prof.Dr. Mehmet Emin AYDIN Bu çalışma kapsamında geliştirilen GPSSİT (GPS Serbest İstasyon Tekniği)'i kullanan GPSSİT/TSK( GPS Serbest İstasyon Tekniği Total Station ile Kutupsal Alım) ve GPSSİT/TSU (GPS Serbest İstasyon Tekniği Total Station ile Uzunluk Kestirme) adı verilen GPS destekli detay alım yöntemlerinin kullanılabilirliğinin araştırması yapılmıştır.Bu bağlamda, klasik yöntemlere alternatif olarak günümüzde detay alımında kullanılan GPS tekniklerinin özellikle yerleşik alanlarda GPS ile doğrudan alımı yapılamayan ve GPS sinyallerinin bloke edilmesi şeklinde ortaya çıkan problemlerin, zemine nokta tesis edilmeden aşılmasını sağlayan GPSSİT kullanılmıştır. Detay alımı ise, geliştirilen GPSSİT ile çalışan GPSSİT/TSK ve GPSSİT/TSU yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Yöntemlerin test amaçlı uygulamaları, Selçuk Üniversitesi Aleaddin Keykubat Kampusu içinde, toplam 10 blok içeren 3 bina ve GPS ile doğrudan alım yapılabilen açık araziden oluşan yaklaşık 18 hektarlık bir test alanında yapılmıştır. Test alam GPS ile doğrudan alım yapılabilen ve GPS ile doğrudan alım yapılamayan detaylar olarak iki kısımda ele alınmıştır. GPS ile doğrudan alımı yapılabilen detayların alımı GPS (Dur-git), Klasik, GPSSİT/TSK ve GPSSİT/TSU yöntemleri ile yapılmış ve Klasik yöntem referans alınarak detay konumlan karşılaştırılmıştır. GPS ile doğrudan alımı yapılamayan detayların alımı ise, Klasik, GPSSİT/TSK ve GPSSİT/TSU yöntemleri ile yapılmış ve yine klasik yöntem referans alınarak detay nokta konumlan karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre doğruluk ve maliyet analizleri yapılmış ve yeni çalışılan yöntemlerin, güncel mühendislik ölçmeleri kriterleri olan doğruluk, zaman ve proje maliyeti açısından kullanılabilir yöntemler olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : GPS, Detay ölçmeleri, Dur-git, Elektronik Takeometre, Faz başlangıç belirsizliği u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON USEBBLITY OF NEW GPSSİT TECHNIQUE FOR GPS SUPPORTED DETAIL MEASUREMENTS İbrahim KALAYCI Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Y.Doç.Dr. Ayhan CEYLAN 2003, Pages :106 Jurry : Prof.Dr. Mehmet YERCİ Prof.Dr. Muhammed ŞAHİN Prof.Dr.CevatİNAL Prof-Dr. Mehmet Emin AYDIN In this study, the usebility of GPSSİT/TSK and GPSSİT/TSU measurement techniques which depend on GPSSİT (GPS free station technique) has been isvestigated. inFor this purpose, GPSSÎT which does not need any point to be set up on the field, was used when some problems occur, such as GPS signal blokage in especially rural areas with buildings. Detail measurements were performed by using GPSSİT/TSK and GPSSİT/TSU that utilize GPSSÎT. The techniques were tested in the Aleaddin Keykubat Kampus of Selçuk University on 3 buildings with 10 blocks distributed over 18 hectare. The observed detail points were divided in two parts. The first is the group of the points which can not be measured directly by any GPS techniques. The second is the group of the points which can be measured directly by any GPS techniques. The detail points, which can be measured directly by GPS, were collected by classical, GPS, GPSSİT/TSK and GPSSÎT/TSU techniques, and then the positions of detail points obtained by GPS, GPSSÎT/TSK and GPSSİT/TSU were compared with respect to the positions of some detail points obtained from the classical technique. On the other hand, the detail points, which can not be measured directly by GPS, were collected by classical, GPSSİT/TSK and GPSSİT/TSU techniques, and then the detail points obtained by GPSSİT/TSK and GPSSİT/TSU were compared with respect to the positions of some detail points obtained from classical technique. Finally, the new detail measurement techniques (GPSSİT/TSK and GPSSİT/TSU) were analysed in terms of cost and accuracy. According to the results, it is suggested that the new techniques are viable methods to apply them in engineering projects. Key Words : GPS, Detail measurement, Stop and Go, Total Station, integer ambiguity. IV