Bir eğitim ve araştırma hastanesindeki hekimlerin ağrı tedavisinde opioid kullanımı ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitudes of physicians in A training and research hospital about opioid use in pain management
  1. Tez No: 696840
  2. Yazar: BURCU MENGÜŞOĞLU FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Opioidler çok güçlü analjeziklerdir ve ağrı tedavisinde çok önemlidirler. Opioidlerin birçok avantajı olmasına rağmen hekimler şiddetli ağrıları olan hastalara opioid reçetelemekten çekinebilmektedir ve bu pek çok hastanın yeterli analjezi alamamasına neden olur. Bu çalışmanın amacı hastanemizdeki hekimlerin opioidler hakkında bilgi düzeylerini, tutumlarını, çekincelerinin nedenlerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmamıza SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 308 hekim katıldı. Çalışma için literatür taraması ardından oluşturulan bir anket formu kullanıldı. Çalışma verileri Mart 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında toplandı. Veriler SPSS version24 ile analiz edildi. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ki kare ve t-test analizi ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin p0,05) ancak erkekler kadınlara göre bilgi düzeylerini daha yeterli buluyordu(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Opioids are very powerful analgesics and are very important in pain treatment. Although there are many advantages of opioids, physicians may hesitate to prescribe opioids to patients with severe pain, resulting in many patients not receiving adequate analgesia. The goal of this study is to identify the knowledge levels, attitudes, and hesitation reasons of the physicians in our hospital about opioids. Materials and Methods:Three hundred eight physicians working at SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital (SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi) have participated in our descriptive and cross-sectional study. A survey form created following the literature review was used for the study. The data was collected between March 2021-May 2021. The data was analyzed with SPSS Version 24. The correlation between dependent and independent variables was evaluated by chi-square and t-test analysis. The results with a p-value of p 0.05), but men found their knowledge levels to be more sufficient than women (p0.05).