Türkiye kıyılarında dağılım gösteren Nephtyidae, Glyceridae ve Goniadidae (Annelida: Polychaeta) türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomical and ecological features of Nephtyidae, Glyceridae and Goniadidae (Annelida: Polychaeta) distributed along the coast of Turkey
  1. Tez No: 696852
  2. Yazar: SEVGİ KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEY KURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Türkiye kıyılarında dağılım gösteren Nephtyidae, Glyceridae ve Goniadidae türlerinin tespiti için farklı biyotop ve derinliklerde yer alan 299 istasyona ait bentik örnekler değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda bu üç familyaya ait toplam 8 genus, 23 tür ve 9249 birey tespit edilmiştir. Levant Denizi kıyılarında 7 genusa ait 18 tür; Ege Denizi kıyılarında 8 genusa ait 22 tür; Marmara Denizi'nde 6 genusa ait 16 tür; Karadeniz kıyılarında ise 3 genusa ait 4 tür saptanmıştır. Bu türlerden 9 tür Nephtyidae'ye, 7'şer tür ise Glyceridae ve Goniadidae'ye aittir. Saptanan türlerden Inermonephtys turcica ve Nephtys sinopensis bilim dünyası için yeni türler olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Nephtys assimilis Türkiye'nin Levant Denizi kıyıları için; Nephtys kersivalensis Marmara ve Levant Denizi kıyıları için; Glycera lapidum Marmara Denizi ve Türkiye'nin Levant Denizi kıyıları için; Glycera oxycephala Marmara Denizi ve Ege Denizi için; Goniada hexadentes Marmara, Ege Denizi ve Levant denizi kıyılarımız için; Goniada vorax Ege Denizi için; Glycinde nordmanni Marmara Denizi için; Goniadella bobrezkii Ege ve Levant Denizi kıyılarımız için yeni kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
In order to determine Nephtyidae, Glyceridae and Goniadidae species distributed along the Turkish coast, benthic samples from 299 stations were evaluated from different biotopes and depths. A total of 8 genera, 23 species and 9249 individuals belonging to these three families were identified. Among them, 18 species belonging to 7 genera were found on the coast of the Levant Sea; 22 species belonging to 8 genera were foundon the coast of the Aegean Sea; 16 species belonging to 6 genera were found in the Sea of Marmara; and 4 species belonging to 3 genera were found in the Black Sea. Of these, 9 species belonged to Nephtyidae, 7 species belonged to Glyceridae and 7 species belonged to Goniadidae. Among them, Inermonephtys turcica and Nephtys sinopensis are originally described for science. In addition, Nephtys assimilis is new record for the Turkish Levantine fauna; Nephtys kersivalensis is new for the Sea of Marmara and the Turkish Levantine fauna; Glycera lapidum is new for the Sea of Marmara and the Turkish Levantine fauna; Glycera oxycephala is new for the Sea of Marmara and the Aegean Sea; Goniada hexadentes is new for the Sea of Marmara and the Turkish Aegean and Levantine fauna; Goniada vorax is new for the Aegean Sea; Glycinde nordmanni is new for the Sea of Marmara and Goniadella bobrezkii is new for the Turkish Aegean and the Levantine fauna.