Çoklu yetersizliği olan çocukların ebeveynlerinin bakım yükü, algılanan sosyal destek ve yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of care burden, perceived social support and life satisfaction of parents of children with multiple disabilities
- Tez No: 696884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı çoklu yetersizliğe sahip olan çocukların ebeveynlerinin bakım yükü, algılanan sosyal destek ve yaşam doyum düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin birbiriyle olan ilişkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada basit rastlantısal seçme yöntemi kullanılmış olup çoklu yetersizlikten etkilenmiş çocuğu olan, Ankara ilinde ikamet eden araştırmaya katılmaya gönüllü 166 ebeveyn araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Verileri toplamak için Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde 26 Paket programı ve parametrik olan istatistiksel testleri kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, bakım yükü ile yaşam doyumu arasında anlamlı orta düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Bakım yükü ile algılanan sosyal destek düzeyinin aile, özel insan, arkadaş alt boyut puanları arasında anlamlı düşük düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Özetle ebeveynlerin bakım yükü arttıkça algılanan sosyal desteğin azaldığı belirlenmiştir. Algılanan sosyal destek düzeyinin aile, özel insan, arkadaş alt boyutu ile yaşam doyumu arasında anlamlı düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. ANAHTAR KELİMLER: Çoklu Yetersizlik, Algılanan Sosyal Destek, Yaşam Doyumu, Bakım Yükü
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of caregiving burden, perceived social support and life satisfaction of parents of children with multiple disabilities and to examine their relationships between these levels. In this study correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used. In the study, simple random selection was used and 166 parents having children affected by multiple disabilities, living in Ankara province, willing to participate in the study, represent the sample group of the study. Zarit Caregiver Burden Scale, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Satisfaction with Life Scale were used to collect data. 26 packaged software were used in the analysis of the data. Parametric statistical methods were used. The study concluded that there is a moderate negative correlation which is statistically significant, between caregiving burden and satisfaction with life. The study concludes that there is a low negative correlation which is statistically significant, between the caregiving burden and the family, special person, and friend subscale scores of Perceived Social Support level. In other words, perceived social support decreases as parents' caregiving burden increases. The study concludes that there is a low positive correlation between the life satisfaction and the family, special person, and friend subscale scores of Perceived Social Support level and this correlation is statistically significant. KEYWORDS: Multiple Disabilities, Perceived Social Support, Satisfaction With Life, Caregiving Burden