Çıraklık yapan çocuklarda subklinik n-Heksan nöropatisinin klinik ve elektrofizyolojik incelenmesi
Clinical and electrophysiological studies in early n-Hexane neuropathy
  1. Tez No: 69689
  2. Yazar: M. BARIŞ BASLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ÇIRAKLIK YAPAN ÇOCUKLARDA SUBKLİNİK n-HEKSAN NÖROPATÎSİNÎN KLİNİK VE ELEKTROFİZYOLOJİK İNCELENMESİ Heksakarbon içeren yapıştırıcıların kullanıldığı ortamda çalışan çıraklarda subklinik düzeyde polinöropati sendromu varlığının araştırılması amacıyla Dünya Çalışma Örgütü'nün de katıldığı bir endüstriyel tarama çalışması yapılmıştır. Ayakkabı üretimi yapılan küçük sanayi tipindeki 15 işyerinde çalışan toplam 100 (10K/90E) çocuğun (yaş ort 14.8) nörolojik muayeneleri yapılmış, taşınabilir EMG cihazı ile alt ve üst ekstremite duysal ve motor sinir iletilerine ait parametreler kaydedilmiştir (N. Ulnaris, N. Medianus, N.Suralis, N. Plantaris medialis, N. Tibialis, N. Fibularis). Çırakların bulunduğu iş yeri ortamında havadaki n-Heksan konsantrasyonu ortalama 335.1 ppm olarak ölçülmüştür. Aynı yaş grubundaki kontrollerin aym cihazla yapılan sinir iletim incelemeleriyle karşılaştırıldığında, işçi çocukların özellikle alt taraf sinir iletilerinde istatistksel olarak anlamlı derecede yavaşlamalar ve duysal aksiyon potansiyelleri ile M cevabı amplitüdlerinde belirgin düşmeler saptanmıştır. Bu bulgular çözücü olarak n-heksan içeren yapıştırıcıların kullanıldığı küçük iş yerlerinde çalışmakta olan çırakların heksakarbon polinöropatisi yönünden risk altında olduğunu göstermektedir. Klinik ve elektrofizyolojik bulguların erken n-Heksan nöropatisini tanımadaki rolü literatür desteğinde tartışılmış, tarama çalışmaları için elektrofizyolojik inclemenin vaz geçilmez rolü vurgulanmıştır. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY CLINICAL AND ELECTROPHYSIOLOGICAL STUDIES IN EARLY n- HEXANE NEUROPATHY During the last ten years, many cases of industrially induced polyneuropathy have been recorded in our country in shoemakers exposed to n-hexane. We designed a study with collaboration of ILO to detect the subclinical polyneuropathy caused by n- hexane in shoe industry workers aged under 18 (mean 14.8). Neurological examination and nerve conduction studies were performed on 90 male and 10 female shoemakers at their workplaces by using a portable electromyography machine. Mean n-hexane concentration in the air of the working areas was 335.1 ppm. Ulnar, median, tibial and peroneal motor; ulnar, median, medial plantar and sural sensory nerve conduction studies were performed. Results were compared with the control values from 19 healthy subjects of the same age range. Neurological examination did not reveal significant abnormalities. Sensory nerve action potentials and compound muscle action potentials had significantly reduced amplitudes in the group exposed to toxic substance. In this group, ulnar, median, tibial and peroneal conduction velocities were also significantly slow. Therefore it is important to combine the neurological examination with nerve conduction studies for the early diagnosis of subclinical polyneuropathy in a population industrially exposed to the toxic substances. T.C. I 101