UNESCO dünya miras listesinde Türkiye: Instagram fotoğrafları üzerine bir içerik analizi
Turkey on UNESCO world heritage list: A content analysis on Instagram photographs
- Tez No: 696900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı UNESCO Dünya Miras Listesindeki Hattuşaş, Çatalhöyük ve Xanthos-Letoon miras alanlarını ziyaret eden kişilerin, Instagram aracılığıyla paylaştıkları fotoğrafları sistematik bir şekilde analiz etmektir. Araştırmanın amacına uygun hipotezler ve araştırma soruları oluşturulmuştur. Araştırma sorularının cevapları kapsamında kültürel miras alanlarını ziyaret eden kişilerin Instagram aracılığıyla en çok tarihi/kültürel çekicilikler temasında fotoğraflar paylaştıkları saptanmıştır ve en fazla #turkey hashtagini kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kültürel miras alanlarını ziyaret eden kişilerin Hattuşaş miras alanı ile ilgili en fazla nisan, Çatalhöyük miras alanı ile ilgili en fazla ekim, Letoon miras alanı ile ilgili en fazla eylül ve Xanthos miras alanı ile ilgili en fazla mayıs ayında fotoğraflar paylaştıkları görülmüştür. Paylaşılan fotoğrafların temasının, fotoğrafların aldığı beğeni sayısı üzerinde anlamlı farklılık yarattığı fakat yorum sayısı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Paylaşılan fotoğrafların kullanıcı hesaplarının, fotoğrafların aldığı beğeni sayısı üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı ve yorum sayısı üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı yapılan Bağımsız Örneklem T-testi ile ortaya konmuştur. Paylaşılan fotoğrafların aldığı beğeni sayısı ile yorum sayısı arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Paylaşılan fotoğrafın çekildiği yerin fotoğrafın aldığı beğeni sayısı ile arasında anlamlı bir farklılık olduğu ve yorum sayısı ile arasında anlamlı bir farklılık olmadığı yapılan Bağımsız Örneklem T-testi ile bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to systematically analyze the photos shared via Instagram by people who visit the Hattusa, Çatalhöyük and Xanthos-Letoon heritage sites on the UNESCO World Heritage List. Hypotheses and research questions suitable for the purpose of the research were formed. Within the scope of the answers to the research questions, it was determined that the people who visited the cultural heritage sites mostly shared photos on the theme of historical/cultural attractions via Instagram, and it was concluded that they used the hashtag #turkey the most. In addition, it has been observed that people who visit cultural heritage sites share the most photos in April about the Hattusa heritage site, the most in October about the Çatalhöyük heritage site, the most in September about the Letoon heritage site, and the most in May about the Xanthos heritage site. It was determined that the theme of the shared photos made a significant difference on the number of likes the photos received, but did not make a significant difference on the number of comments. It has been revealed by the Independent Sample T-test that the user accounts of the shared photos make a significant difference on the number of likes the photos receive and do not make a significant difference on the number of comments. It has been observed that there is a relationship between the number of likes and the number of comments shared by the photos. It was found by the Independent Sample T-test that there was a significant difference between the place where the shared photo was taken and the number of likes the photo received, and there was no significant difference between the number of comments and the number of comments.