İntrakraniyal meninjiomlarda peritümöral ödeme etki eden faktörler
The Factors associated with peritumoral edema in intracranial meningiomas
- Tez No: 69692
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KUDAY, DOÇ. DR. ZİYA AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
45 ÖZET intrakraniyal neoplazilerde gelişen peritümöral değişimlerin izahı için farklı mekanizmalar ortaya konmuştur. Meninjiomlarda, bu değişimden kan-beyin bariyerinin yıkımı sonucu gelişen vazojenik ödem sorumlu tutulmaktadır. Meninjiomların çevresinde gözlenen yaygın ak-madde ödeminin volümü genellikle tümörün volümünü aşmakta ve beyin fonksiyonlarında bozukluğa yol açmaktadır. Peritümöral ödeme etki eden faktörler, bugüne değin incelenmiş ve birbiriyle çelişen sonuçlar ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, meninjiom saptanan 58 olgu yaş, cinsiyet, tümörün boyutu, lokalizasyonu, histopatolojik tipi, kontürü, sagital sinüsle olan ilişkisi, progesteron reseptörü ve bir proliferasyon faktörü olan Ki-67 düzeyleri ile peritümöral ödem derecesi arasındaki ilişki açısından araştırılarak, meninjiomlarda görülen ödemin patojenezi hakkında bilgi sahibi olunulması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, geniş volümlü, lobüle kontürlü ve parasagital, frontobazal ve sfenoid kanat gibi ak-maddeye yakın bölgelerde yerleşen tümörlerde ödem daha fazla saptanmıştır. Bu tümörlerde, muhtemel mekanizma, leptomeninjial ve kortikal tabakaların ayrışması ve korteksin kompresif iskemisi neticesinde, kan- beyin bariyerinin disfonksiyonudur. Sistemal boşluk veya ensefalomalazik bir alanla çevrili rekürrant tümörlerde belirgin ödeme rastlanmamıştır. Superior sagital sinüsün kısmi oklüzyonu ödem ile ilişkili bulunmuştur. Progesteron reseptörü seviyesinin ödem ile ilişkisi çok belirgin değildir. Ki-67'nin ödem ile ilişkisi saptanmamış; fakat beyin invazyonuna yol açabilen yüksek grade'li tümörlerde, ayrıca transizyonel ve sekretuar subtiplerde ödem daha fazla gelişmiştir. İleri yaş ve erkek cinsiyetinde ödem eğilimi daha fazla olmuştur. Sonuç olarak, intrakraniyal meninjiomlarda, ödemin daha çok parenkim invazyonu ile tümör-beyin ara yüzeyinin yıkımı sonucu gelişen kan-beyin bariyeri disfonksiyonuna bağlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Peritumoral changes developing around the intracranial neoplasms have been explained by different mechanisms for different tumor types. In meningiomas, this change is largely dependent on the breakdown of blood-brain barrier resulting in vasogenic edema. The presence of diffuse edema in finger-like projections encovers a great volume which commonly exceeds that of the tumor itself. This type of edema causes additional neurologic dysfunction and merits a special consideration by the neurosurgeon. In this study, factors such as patient's age and sex, tumor size, localisation, histopathologic subtype, regularity of the tumor's border, involvement of sagittal sinus, intratumoral progesterone receptor status and the level of Ki-67 have been correlated to the degree of peritumoral edema in intracranial meningiomas. Our series involved 58 patients with pathologically identified intracranial meningioma of varying histological types. The degree of edema was categorised into four levels as nil, mild, moderate or severe according to the MRI appearances. As a result of our study, large volume, lobulated contours and localisations as parasagital, frontobasal and sphenoid ridge were identified as factors associated with edema formation in a greater degree. In such tumors, the possible mechanism of edema formation is the breaching of leptomeningeal and cortical layers and the compressive necrosis of the underlying cortex with loss of the blood-brain barrier. Tumors deliniated with cisternal space or encephalomalasic areas such as parasellar, intraventricular or posterior fossa meningiomas and the recurrent cases had the mildest degrees of edema. Partial occlusion of the superior sagittal sinus was found to be related to the edema formation. Progesterone receptor status was slightly associated with the degree of edema. While Ki-67 as a measure of proliferative potential had no relation, tumors of higher histological grades with parenchymal invasion had more edema. Other histological types associated with edema were transitional and secretory. Tumors in patients with increased age and male sex had a mild prepondarence for edema formation. Conclusively, edema formation in intracranial meningiomas is largely dependent on mechanical factors such as seperation of tumor-brain interface and compressive ischemia of the underlying brain. Mechanisms such as steroid-receptor-bound liberation of some agents which breaks down the blood-brain barrier plays a secondary role.