Gamma knife radyocerrahi (GKRC) yapılan menengiomlarda GKRC sonrası peritümöral ödem (PTE) oluşumuna etki eden klinik ve radyolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological parameters affecting peritumoral edema (PTE) formation after gamma knife radiosurgery (GKRS) in meningiomas
- Tez No: 862789
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT EMRE YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Menengiomlar genel olarak ekstraaksiyel yerleşimli, makroskopik olarak duraya geniş bir tabanla oturan, ince kapsülü olan, nodüler, sınırları belirgin, homojen, krem renkli ve sert, yavaş büyüyen, araknoid cap hücrelerinden köken alan tümörlerdir. GKRC sonrası gelişen veya var olan PTE artmasına neden olan faktörler birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmada intrakraniyal yerleşimli toplamda bir adet menengiomu olan, menengioma yönelik daha önce medikal veya cerrahi tedavi yapılmayan, 206 hasta dahil edilmiştir. Hastalar GKRC öncesi ve en az
Özet (Çeviri)
Meningiomas are generally extraaxially located, macroscopically broadly based on the dura, thin capsule, nodular, well-demarcated, homogeneous, cream-colored and hard, slow-growing tumors originating from arachnoid cap cells. Factors leading to the development or increase of PTE after GKRS have been the subject of many studies. In this study, 206 patients with a total of one intracranial meningioma and no previous medical or surgical treatment for meningioma were included. Patients were investigated radiologically and clinically before GKRS and at least