Meningiomlarda preoperatif hematolojik indeksler, tümör yerleşim yeri ve histopatolojik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between preoperative hematological indices, tumor location and histopathological features in meningiomas
- Tez No: 911044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM FURKAN YÜZBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Meningiomlar, genellikle iyi huylu seyreden ve SSS'nin en sık görülen primer tümörleridir. Genellikle asemptomatik seyreder ancak yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre farklı semptomlara yol açabilirler. Semptomatik olması halinde cerrahi girişim gerekebilir. Çalışmamızda preoperatif dönemde hastaların radyolojik özellikleri ile kan bazlı değerlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Bunun sonucunda, literatürdeki çalışmalardan da yardım alınarak, tümörlerin histopatolojik özellikleriyle ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Hastanemizde 2016 ile 2024 yılları arasında ameliyat edilmiş olan 68 meningiom hastası ve intrakranial patolojisi olmayan 68 kontrol grubu hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu olguların demografik özellikleri, radyolojik özellikleri, hematolojik özellikleri ve histopatolojik özellikleri incelenmiştir. Bulgular: Tümör hastalarının %38,2'si (n=26) erkek ve %61,2'si (n=46) kadın iken kontrol grubunda bulunanların %50'si (n=34) erkek ve %50'si (n=34) kadındır. Hasta grubunda bulunanların yaş ortalaması 62,80±13,10 iken kontrol grubunda olanların yaş ortalaması 52,00±9,30 olarak hesaplanmıştır. Hastaların %80,9'u (n=55) evre 1, %16,2'si (n=11) evre 2 ve %2,9'u (n=2) evre 3 meningiomlar olarak sınıflandırıldı. Tümör hastalarının radyolojik özellikleri incelendiğinde, tümörlerin %91,2'sinde (n=62) peritümöral ödem bulgusu izlenmiştir. Hiperostozis bulgusu ise tümörlerin %44,1'inde (n=30) saptanmıştır. Patolojik olarak farklı evredeki tümörlerin hiperostozis ve peritümöral ödem bulguları karşılaştırıldığında, farklı evredeki tümörler arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir. Hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırmasında, anlamlı düzeyde farklılıklar izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Meningiomas are typically benign and represent the most common primary tumors of the central nervous system (CNS). While they are often asymptomatic, their clinical manifestations can vary depending on their size and location. In symptomatic cases, surgical intervention may be necessary. The aim of this study was to investigate the radiological characteristics and blood-based markers of patients during the preoperative period. Additionally, the study sought to explore the relationship between tumor features and their histopathological characteristics, drawing on relevant literature. Material and method: This study was conducted retrospectively. A total of 68 meningioma patients who underwent surgery at our hospital between 2016 and 2024 were included, along with 68 control patients without intracranial pathology. The demographic characteristics, radiological features, hematological parameters, and histopathological findings of these cases were analyzed. Results: : In the study, 38.2% (n=26) of the tumor patients were male, and 61.8% (n=42) were female, while in the control group, 50% (n=34) were male and 50% (n=34) were female. The mean age of the patient group was 62.80±13.10 years, compared to a mean age of 52.00±9.30 years in the control group. Among the tumor patients, 80.9% (n=55) were classified as stage 1, 16.2% (n=11) as stage 2, and 2.9% (n=2) as stage 3 meningiomas. Radiological examination revealed peritumoral edema in 91.2% (n=62) of the tumors, and hyperostosis was observed in 44.1% (n=30) of cases. When comparing the presence of hyperostosis and peritumoral edema across different pathological stages, no significant differences were found between the tumor stages. Significant differences were noted when comparing hematological indices between the patient and control groups.