İntrakranyal meningiomlarda klinik, radyolojik, patolojik değerlendirme ve takip sonuçları: retrospektif analiz
Clinical, radiological, pathological evaluation and follow-up results in intracranial meningiomas: a retrospective analysis
- Tez No: 810800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Meningiomlar santral sinir sisteminin erişkinlerde en sık rastlanan primer intrakraniyal tümörleridir.“Araknoid cap”hücrelerinden köken aldığı düşünülmektedir. Primer santral sinir sistemi tümörlerinin yaklaşık 1/3'nü meningiomlar oluşturur. Genellikle benign karaktere ve iyi prognoza sahiptir. İleri yaşlarda ve kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Temel tedavi yöntemi cerrahi eksizyondur. Total cerrahi eksizyon, rekürrensi önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek açısından önemlidir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde 1 Ocak 2014-30 Haziran 2021 tarihleri arasında ameliyat edilerek patoloji raporuna göre meningiom tanısı almış 18-80 yaş arası, minimum 24 ay postoperatif takip süresine sahip, KPS (Karnofsky Performans Skalası) 70'in üzerinde olan, herhangi bir ek onkolojik hastalık öyküsü olmayan 107 olgunun klinik yatış, radyoloji ve patoloji kayıtları retrospektif olarak taranmıştır. Kitle rezeksiyonu Simpson sınıflaması'na göre değerlendirilmiştir; patoloji derecelerinin (WHO grade-I, II ve III) yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu ve kraniyal radyolojik tetkiklerle bağlantısı istatistiksel olarak araştırılmıştır. Araştırmamızda dahil edilen vakaların incelediğimiz parametrelerini literatürdeki verilerle kıyaslayarak güncel radyoloji görüntüleme yöntemlerinin ve patoloji sonuçlarının tedavi, prognoz ve postopertif süreçte ne kadar faydalı olabileceğinin gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma sonucunda BT'de kalsifikasyon, MRG'de“peritümöral rim”, heterojen kontrastlanma, peritümoral ödem ve“dural tail”gibi görüntüleme bulgularının, patoloji sonucunda progesteron reseptör düzeyinin meningiomların histopatolojik derecesi, rekürrensi ve reoperasyonu ile bağlantısı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu görüntüleme bulgularının ve progesteron reseptör düzeyinin meningiomların prognozunda önemli rolü olacağını ve daha çok vaka sayısına sahip çalışmalarda araştırılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Meningiomas are the most commonly seen primary intracranial tumors of the central nervous system in adults. They are thought to originate from the“arachnoid cap”cells. About 1/3 of primary central nervous system tumors are meningiomas. They generally have benign character and good prognosis. They are more common in older ages and women. The main treatment method is the surgical excision. Total surgical excision is important to prevent recurrence and improve quality of life. The total number of 107 patients included in this study were operated at the“Department of Neurosurgery of the University of Health Sciences, Istanbul Training and Research Hospital”between January 1 st , 2014 and June 30 th , 2021, were diagnosed with meningioma according to the pathology report, were between the ages of 18-80, with postoperative minimum of 24 month follow-ups, had KPS (Karnofsky Performance Scale) over 70, and had no other history of oncological disease, and their hospital admission, radiological and pathology records were analyzed retrospectively. Mass resection was evaluated according to Simpson's classification, and the correlation of pathology grades (WHO grade-I, II and III) with age, gender, tumor localization and cranial radiological examinations were statistically investigated. The aim of this study was to compare and discuss the parameters of included cases with the literature data, and to display the possible positive impact of current radiological screening methods and pathology results on treatment, prognosis and post-operative process. As a result of our study; it has been determined that imaging findings such as calcification on CT,“peritumoral rim”on MRI, heterogeneous enhancement, peritumoral edema and“dural tail”on MRI, and progesterone receptor levels are associated with the histopathological grade, recurrence and reoperation of meningiomas. In conclusion, it is assessed that these imaging findings and progesterone receptor level will have an important role in the prognosis of meningiomas and should be investigated in further studies with larger number of cases.